Yabancı (Albert Camus) Kitap Önerisi

Yabancı (Albert Camus) Kitap Önerisi

Yabancı Yazarı Kimdir

Albert Camus 1913 yılında Cezayir’de doğmuştur. Babasını daha 2 yaşına basmadan I. Dünya Savaşı’nda kaybeden Camus, annesi, büyükannesi ve felçli dayısı ile birlikte zorlu bir yaşam sürmüştür. Futbola ilgi duyan Albert Camus, verem hastalığına yakalandıktan sonra futbolu bırakmış, 1936 yılında ise Felsefe bölümünden mezun olmuştur.

albert-camus-yabancı-kitap-önerisi

Kendini bu dünyada hep biraz yabancı hissetmiş ama yine de yaşamak ve mutlu olabilmek için çabalamak gerektiğini öne sürmüştür. Vefat etmeden önce araba kazasında ölmeyi, en absürt ölüm olarak belirten Albert Camus, 46 yaşında bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

Albert Camus’un en önemli eserlerini; Yabancı, Veba, Düşüş ve Sisifos Söyleni olarak sıralayabiliriz. Bu yazıda ise, Albert Camus’un 1942 yılında yayınlanan ve 1957’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Yabancı kitabını inceleyeceğiz. Orijinal ismi L,étranger olan “Yabancı” , yazarın dünya çapında en çok dile çevrilen ve en çok satanlar arasında zirvedeki yerini koruyan önemli bir dünya klasiğidir

Yabancı Nerede ve Ne Zaman Geçiyor

Romanda belli bir zaman kavramı belirtilmemiştir. Fakat kitabın birçok bölümünde, havanın çok sıcak olduğunun vurgulanması, sıcak havanın verdiği bıkkınlıktan dolayı sürekli denize gidilmesi bizlere olayın yaz aylarında geçtiğini göstermektedir. Örneğin, Meursault’ın annesinin cenazesine gitmek için bindiği otobüste “Hava çok sıcak.” demesi bizlere zaman hakkında ipucu vermektedir.

Yabancı romanında  geçen mekanlar Cezayir, sahil, hapishane ve duruşmanın gerçekleştiği salondur. En önemli mekan ise mahkemedir. Çünkü burada savcı, halkı temsil etmekte ve Meursault’ı işlemiş olduğu cinayetten değil, topluma ve kendisine yabancılaşmasından yargılar.

Yabancı Karakterleri

Meursault

Kitabın ana karakteridir. Gözlemci, hayata dair bir anlam bulamamış, kendini her şeyden soyutlamış karakterdir. Nihilist bir bakış açısına sahiptir.

Marie

Meursault’ın sevgilisidir. Neşeli ve sakin bir yapıya sahiptir. Meursault’ın tüm ‘saçma’ hareketlerine karşı yine de sabırlı davranmaktadır.

Raymond

Mearsault’ın komşusudur. Pek tekin bir karakter olmamakla birlikte, çapkın, sinsi ve belalı kişiliğe sahiptir. Baş karakterimiz olan Meursault’ın hayatının değişmesine yol açan kişidir.

Sorgu Yargıcı

Mahkemenin görevlendirdiği kişidir.

Arap

Meursault’ın tesadüfen öldürdüğü kişidir.

 

Yabancı Konusu Nedir

Yabancı romanı baş karakterimiz olan Meursault’un, annesinin ölüm haberini almasıyla başlar. Annesinin cenazesini almak için bakımevine gider ve tabutun başında bekler. Ancak o kadar tepkisizdir ki annesi için ne gözyaşı döker ne de üzüldüğünü belli edecek herhangi bir sözcük çıkar ağzından. İçinden sürekli aynı şeyi tekrarlar… “Bu, benim suçum değil”.

Cenazeden sonra eve dönerken Marrie adında bir kızla tanışır ve sevgili olurlar. Sonraki günlerini Marrie ile birlikte sinemaya giderek, eğlenerek ve denizde yüzerek geçiren Meursault için hayat tüm normalliğiyle devam etmektedir. Yakın zamanda defnettiği annesi, Meursault için hiçbir şey ifade etmemektedir. Kahramanımızın bu davranışları bizlere onun kişiliği hakkında birçok önemli ipucular vermektedir. Kahramanımız sebepsizce romanda adı olmayan bir Arap’ı öldürür. Kitabın en can alıcı bölümü ise Meursault’un cinayetten sonraki yargılanma sürecidir. Mahkeme, bir cinayetten çok toplumsal normlara yabancılaşmış, bunları benimsemeyip yok saymış bu bireyin idama mahkum edilmesi gerektiği kararına varmıştır.

yabancı-kitap-önerisi

Albert Camus gayet basit ve anlaşılır bir dil ile kitabını bizlere sunmuştur. Kitap boyunca Varoluşçuluk akımının etkisini görsek de yazarın dili kullanmaktaki ustalığı, biz okurları hiçbir şekilde sıkmamaktadır. Bir çırpıda okunabilmesine rağmen üzerinde uzunca düşünülmesi gereken derin anlamlara sahip olayların yer aldığını da belirtmem gerekiyor.

Yabancı kitabının adından da anlaşılacağı gibi; Meursault kendine, annesine, içinde bulunduğu çevreye kısacası hayata dair her şeye “Yabancı”laşmıştır. Klasiklerin en önemli özelliklerinden birisi de, yıllar içinde birçok kişi tarafından birçok farklı şekilde yorumlanabilmesidir. Bu yüzden “Yabancı” kısa bir roman olmasına rağmen, her sayfasında derin anlamlar bulabileceğiniz gizemli ve sürükleyici bir eser.

 

Yabancı Ana Fikir

Yabancı romanının ana fikri; hayata, eylemlere, beklentilere ve en önemlisi insanın kendisine yabancılaşması, ölüm, yalnızlık ve önyargıları sorgulamaktır.

yabancı-kitap-önerisi2

Ana kahramanın yabancılaşmasını, Yabancı romanında ifade ettiği şu sözlerinde bulabiliriz; ‘Herkes bilir ki, hayat yaşamak zahmetine değmeyen bir şeydir, aslında 30 ya da 70 yaşında ölmenin önemli olmadığını bilmez değildim, çünkü her iki halde de gayet tabii olarak başka erkekler ve kadınlar yine yaşayacaklar ve bu binlerce yıl devam edecektir.’

‘ İnsan mademki ölecektir,  bunun nasıl ve ne zaman olacağının önemi yoktur.’ sözleri, çağdaş nihilizmin “saçma” kavramı altında incelenmesidir. Yabancı romanının bizlere verdiği mesaj ise dünyanın boş ve manasız bir yer olduğu; hayatın, insanların ve ilişkilerinin saçma olduğudur.

Yabancı Hangi Yayınevinden Okunmalı

Albert Camus Yabancı Can yayınları bu konuda gerçekten iyi. Akıcı dili ve anlaşılır çevirisi ile eser bütünlüğünü korumuş. Güzel bir kapak resmi ile süslenmiş. Kitabın çevirisini Ayça Sezen yapmıştır.

Yabancı Pdf Doküman

Albert Camus Yabancı kitabı pdf doküman okumak ve indirmek için tıklayınız.

 

Bülbülü Öldürmek(Harper Lee) Kitap Önerisiyazımıza göz atabilirsiniz.

Fahrenheit 451 (Ray Bradbury) Kitap Önerisi yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Üye Olarak kitabı okuduktan sonra bir şeyler eklemek, beğendiyseniz hangi kısmına daha çok ilgi duyduğunuzu paylaşmak isterseniz yorumlar bölümünde sizleri bekleriz, her zaman farklı görüşler ve etkileşim kitabın değerini daha güzel açığa çıkarır.

İçeriklerimizden Güncel Tavsiye/İnstagram sayfasından haberdar olabilirsiniz.

 

 

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Mersin Üniversitesi-İngilizce Öğretmenliği bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Okumuş olduğum kitaplar ve güncel konular hakkında, yorum ve eleştirilerimi paylaşmayı severim.
YORUMLAR

  1. Ramazan Yıldız dedi ki:

    Bu kitap daha güzel tanıtılamazdı. Elinize sağlık.

  2. Seymen Nadir Elmad dedi ki:

    Resmen tekrar okumuş gibi oldum emeğinize sağlık çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir tanıtım olmuş