Suç ve Ceza (Fyodor Dostoyevski) Kitap Önerisi

Suç ve Ceza (Fyodor Dostoyevski) Kitap Önerisi

İnsan aklı,algılaması,tutkuların tutsağı oluyor çoğu kez. Ben belki de ondan çok kendime kıydım… (Suç ve Ceza sayfa 350)

 

 

 

Suç ve Ceza Yazarı Kimdir ?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski 11 Kasım 1821’de Moskova’da doğdu. Çocukluğu zor bir aile ortamında geçen Dostoyevski, annesini kaybettikten sonra Petersburg’daki Mühendis Okulu’na girdi. Bir süre sonra babasını kaybettiği haberini de aldı. Okulu bitirdikten sonra istihkâm bölüğüne girdi fakat bir yıl sonra buradan istifa ederek ayrıldı. Ordudan ayrıldıktan sonra edebiyat dünyasına giriş yapmaya karar veren Dostoyevski ilk kitabı olan İnsancıklar’ı 1846 yılında yayımladı fakat  umduğunu bulamayan yazarımızın umudu kırıldı ve bir süre politikaya yöneldi.

suc-ve-ceza-dostoyevski

1849 yılında devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddia edilen Dostoyevski tutuklandı. Aslında yazar için bu büyük bir dönüm noktasıydı. On ay hapishanede kalan Dostoyevski, kurşuna dizilmek üzereyken diğer tutuklu arkadaşlarıyla beraber affedildi. Cezası dört yıl kürek, dört yıl adî hapse dönüştürüldü. 1859 yılında özgür bırakıldı ve Petersburg’a yerleşti. Burada çeşitli kitaplar ve kardeşiyle dergi çıkarttı. Sara nöbeti ve kumar bağımlılığı yüzünden maddi olarak zorluklar yaşadı. Suç ve Ceza’yı bu dönemde çıkarttı. Dostoyevski bir ciğer kanaması ile yatağa düştü ve 28 Ocak 1881’de hayata gözlerini yumdu. Cenaze törenine otuz bin kişinin katıldığı söyleniyor. Dünya edebiyatını derinden etkileyen ve çok okunan yazarlardan biri olan Dostoyevski’nin eserleri 20. yüzyıl düşünürlerinin fikirlerini derinden etkiledi. Birçok kişiye ilham kaynağı oldu ve olmaya devam ediyor.

 

Suç ve Ceza Nerede ve Ne Zaman Geçiyor ?

Suç ve Ceza 1866 yılı Rusya’yı yansıtıyor. Toplum ve yaşam olarak dönemi güzel anlatan bu romanda baş karakter Raskolnikov ,Saint Petersburg’da yaşayan fakir bir öğrenci. Tesadüf mü bilinmez Raskolnikov, St. Petersburg’da Dostoyevski’nin semtinde ve hatta yaşadığı eve çok yakın bir yerde yaşıyor. Yazar romanda bahsedilen çevreye çok hakim hatta kendisi birebir karakterle iç içe geçmiş gibi anlatıyor. Romanın baş karakterinde  Dostoyevski’den çokça parça bulabileceksiniz.

 

Suç ve Ceza Karakterleri ?

Ana karakterlerden kısaca bahsedeceğiz bu başlığımızda. Baş karakterimizin çevresinde ki önemli kişileri ele alıyoruz. Sadece baş karakterimizin ismini tam olarak verdik. Geri kalan karakterlerin isimleri kısaltma olarak verilecek.

Rodion Romanoviç Raskolnikov

Suç ve Ceza’nın baş karakteridir. St. Petersburg’da hukuk öğrencisidir. Büyük maddi sıkıntılar içinde olan karakterimiz üstüne sağlığı ve ruh hali de bir hayli kötüdür. Duygusal ve sürekli kafasında dönen iç çekişmeler sebebiyle rahatsızlığı sürekli nüksetmektedir. Bunun haricinde kibirli ama bir o kadar da kendini sorgulayan ve sürekli suç, adalet ve ceza üzerine toplumu da işin içine kattığı düşünceleri vardır. Kendi doğrularını uygulamaktan çekinmeyen bir karakterdir ve bunu romanda bol bol hissedeceğiz.

Razumihin

Raskolnikov gibi kendisi de öğrencidir. Raskolnikov’un en yakın arkadaşıdır. Raskolnikov ona kendini açıklama gereği bile duymaz çoğu zaman. Kötü zamanlarında yanında olmuş ve ona maddi sıkıntılar yaşarken iş bulmuştur. Raskolnikov’un kız kardeşi Dunya ile samimi bir ilişkileri başlar. Baş karakterimizin Annesine ve kız kardeşine kendi ailesi gibi yardım etmiştir.

Dunya

Raskolnikov ‘un kız kardeşidir. Baskın ve güzel olan bu karakter başlarda zengin ve saygın bir avukat olan Lujin ile ailesinin maddi sıkıntılarına gidermek için evlenmeye karar verir. Fakat daha sonradan işler değişir ve Razumihin ile samimi bir ilişki içine girer.

Marmelavov

Alkol ile ciddi sorunları olan bir memur.Alkol bağımlılığı nedeniyle işini ve ailesini kaybetmek üzeredir. Bir gün tavernada kendini rezil ederken Raskolnikov ile tanışır. Raskolnikov yiyecek ekmeğinin parasını dahi bu adama ve ailesine yardım etmek için kullanmaya karar verir.

Sonya

Marmelavov’un kızıdır. Üvey annesi ve kardeşleriyle yaşıyor. Masum ve fedekardır. Babasının alkol sorunları yüzünden maddi olarak zorluk çektiklerinden dolayı ailesi için  kötü yola düşmek zorunda kalmıştır. Raskolnikov ailesine yardım etmeye karar verince ona minnet borcu oluşmuştur. Daha sonra aralarında bir aşk yaşanmaya başlar.

Lujin

Avukattır ve para kazanmak için hırsını ön plana çıkartmaktadır. Çoğunlukla çevresi tarafından başarılı bulunur. Dunya ile evlenmeye hazırlanan Lujin, kaba bir insan olması sebebiyle Raskolnikov ile arası bozulur. Raskolnikov, Dunya’nın ailesini maddi sıkıntılarından kurtarmak için kardeşinin bu kaba ve hırsına yenik düşmüş adamla evlenmesine razı değildir.

Alyona Ivanovna

Rehinecilik ve tefecilik yapan yaşlı kadın. Raskolnikov eşyalarını rehin bırakıp karşılığında borç para almıştır.

 

Suç ve Ceza Konusu Nedir ?

Romanımız 1866 yılında St. Petersburg’da geçiyor demiştik. Baş karakterimiz olan Raskolnikov burada hukuk öğrencisidir. Maddi sıkıntılarının yanı sıra sağlığı da pek iyi sayılmayan Raskolnikov kendi düşüncelerinin doğruluğunu savunur. Alyona Ivanovna isimli yaşlı kadın rehinecilik ve tefecilik yapmaktadır. Maddi sıkıntıları yüzünden eşyalarını bu kadına rehin bırakıp karşılığında borç almaya karar verir. Raskolnikov daha sonrasında sürekli iç çatışmalar yaşadığı için aklına kendi doğruları düşer. Amacına ulaşmak için önünde duran engelleri aşmaya karar verir. Maddi sıkıntısını da bahane ederek tefeci kadını öldürmeye karar verir. Kafasında planı çoktan kurmuş ve cinayet silahı olarak baltayı kullanacaktır. Evine gider ve kadının kafasına baltayı vurarak onu oracıkta öldürür. Fakat beklenmeyen bir misafir vardır. Lizateva Ivanovna o sırada ablasının yanına gelmiştir. Sakin ve silik bir karaktere sahip ve dindar olan kız kardeş, ablasını yerde kanlar içinde yatarken görünce şok geçirir. Hayatını sorguladı mı yoksa film şeridi gibi gözünün önünden mi geçti bilinmez fakat Raskolnikov için beklenmedik bir misafir olan bu kadın yaptığı planlara uygun değildir ve hedefe giden yolda her şey mubahtır mantığıyla kadına da baltayla vurarak oracıkta öldürür. Raskolnikov için bütün bu yaptıkları kendi doğrusu içindir ve tefeci kadın onun gözünde ezilmesi gereken bir böcektir. Kendi ahlaki filtresinden bu olayları geçirmek düşüncede kolaydır fakat Raskolnikov ‘un unuttuğu bir şey vardır kendi Vicdanı.

Bir süre sonra ikileme düşer bu durum onu içten içe yemeye başlar. Suçu işlemiştir fakat bunun cezasını böyle çekeceği aklına gelmemiştir. Nitekim suçu para için işlediğini bahane etse de çaldığı malzemelerin bulunduğu keseye daha bakmamıştır bile. Peki bu suçu bilinçsizce ona işleten neydi ? İşte insanın psikolojisinin derinlerine inan bu romanda bu konu işlenmektedir. Bakalım baş karakterimiz cezasını çekecek mi ? Fiziksel cezayı manevi cezaya değişmek için yalvaracak mı ? Ayrıca olaylar sadece Raskolnikov ‘un üzerinden dönmüyor. Çevresindekiler ile birlikte erdemin ve yaşamın analizi yapılıyor.

 

Suç ve Ceza Ana Fikir ?

Romanda öne çıkan asıl nokta baş karakterimiz olan Raskolnikov ‘un ruh halidir. Bütün düşünceleri artık onu öyle bir noktaya getirmiştir ki gerçekleştirdiği bu eylemi, insanların iyiliği için mi yoksa kendi maddi sıkıntısından dolayı mı yaptığını merak ediyoruz.  Aslında ilk etapta maddi sıkıntılarını bahane ederek bu düşünceye kapılmıştır . Her yoksul insan başkalarının malını, öldürüp alma eğilimine sahip midir ? Suç işleme eğilimi aslında bütün insanlarda var mıdır yoksa bir pusuda bekleyip fırsat bulduğunda mı ortaya çıkar ? Tefeci kadını bir böcek gibi görmüş, topluma zarar veren biri olarak onun öldürülmesine karar kılmıştır. Fakat bunu kendi ahlaki değerlerine göre değerlendirmiştir. Ancak toplum da tefeci kadından nefret etmektedir. Hatta ki tavernada kadının ne kadar kötü olduğu hakkında  konuşmalara da şahit olmuştur. İnsan ya sürü psikolojisi ile yaşıyor, içinde bulunduğu topluluğu olduğu gibi kabul ediyor ya da idealist bir düşünce ile toplumu değiştirmeye çalışıp mücadele veriyor. Raskolnikov ise ikisini de kendinde ortaya çıkartıyor. “Büyük liderlerin, Napolyon gibilerin  istisnasız hepsi suçludur. Yeni yasalar yapıyor ve eskilerini çiğniyorlar. Halk bunları eskiden geldiği için kutsal sayıyordu fakat onlar kan dökmekten geri kalmadı. Eski yasalarını savaşarak, kan dökerek savundular. Bundan yararlanan çoğunluk ve toplumların önderleri bu korkunç kıyımın suçlusudur.” diyor Raskolnikov ve ekliyor ” Tüm büyük insanlar, söyleyecek bir sözü olan çoğunluktaki küçük insanlar bile doğaları gereği az çok suçludur”. Suç her zaman işlenebilir fakat cezasını çekmediğimiz suç insanı rahat bırakmaz. Bu ceza fiziksel veya manevi olabilir bu size bağlıdır. Vicdan aslında en büyük tartımızdır fakat vicdanı ne oluşturur ? Bunun cevabı ise her insanda farklı olabilir.

 

Suç ve Ceza Hangi Yayınevinden Okunmalı ?

Benim önerim burada İş Bankası Kültür Yayınları. Hasan Ali Yücel Klasikler Serisi. Ciltli olan serisi gerçekten çok hoş. Çevirisi ise mükemmel. Kitap severlerin vazgeçilmez tercihi olacağına şüphem yok. Şömizi ve ipli kitap ayracı mevcut.

 

Suç ve Ceza Hangi Çeviri ?

Benim önerim Mazlum Beyhan. Rus ve Sovyet edebiyatından bir çok eseri Türkçe ‘ye çevirmiştir. İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasiklerinde ki çevirisi çok hoşuma gitmiştir.Siz kitap severlerin de seveceğinden şüphem yok.

 

Suç ve Ceza Pdf  Dokümanı

Suç ve Ceza Pdf Doküman okumak ve indirmek tıklayın.

 

 

Siteminiz sosyal medyadan takip ederek, içeriklerimizden haberdar olmak isterseniz: Güncel Tavsiye/İnstagram

Kuyucaklı Yusuf incelememiz de ilginizi çekebilir.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Dokuz Eylül Üniversitesi mezunuyum. Edebiyat ve Film dünyasını yakından takip ediyorum. Kitap ve Film ile ilgili notlarımı aktarmayı seviyorum.
YORUMLAR

  1. Saldıray Abi dedi ki:

    Böyle detaylı bir inceleme beklemiyordum.
    Karakterlerin anlatımı, hikayenin konu ve ana fikir açıklaması çok iyi olmuş.
    Yeniden başlamayı düşündüğüm lise eğitimimde faydalanacağım kaynaklar arasına eklendiniz!
    Emeklerinize sağlık.