Sağlıklı Hayat Düzen İster

Sağlıklı Hayat Düzen İster

Sağlıklı hayat her şeyin başında gelir, sahip olduğumuz ve bizi mutlu eden neredeyse her şeyden sağlık için vazgeçebiliriz ancak sağlığımız varken onu korumak konusunda yeterli özveriyi göstermeyiz. Bir gün karşımıza daha büyük problemler çıkmaması için belirli önlemleri sağlıklıyken almamız gerekir. Bugünkü yazımızda düzenli olarak yapmaya devam ettiğinizde uzun vadede size sağlıklı bir yaşam ve mutluluk getireceğine inandığım tavsiyelerden bahsedeceğim;

 

1. En az 5 Saat uyumaya çalışın

saglikli-hayat-duzen-ister-uyku

En verimli uyku saatleri 23.00-3.00 arasındaki saatler olarak belirlenmiştir, gün içerisinde mutlaka 15 dakika şekerleme yapmanız tavsiye edilir, bu aktivite dinlenmenizin yanında hafızanız içinde faydalı olacaktır. Bilimsel araştırmalarla başınızı ağrıtmak gibi bir amacım yok ancak, bedenimiz uykuda yenilenir ve dinlenir dolayısıyla tüm hedeflerinize ulaşmak için iyi dinlenmek ve enerjik uyanmak şarttır, sağlıklı hayat için de uykunun yeri çok önemlidir. Bunun için dinleneceğiniz miktarda ve alışkanlıklarınıza uygun şekilde ve düzenli bir şekilde uyumaya özen gösterin. Yoğun çalışmayla geçmiş bir günden sonra, daha fazla çalışarak başarınızı bir eziyete dönüştürmek yerine günü bitirmeyi ve dinlenmeyi bilin.

Uykusuzluğun getireceği olumsuzlukları söyleyerek biraz canınızı sıkalım; Dikkat dağınıklığının getirdiği konsantrasyon problemi, enerji eksikliğinden doğacak huzursuzluk, gününüzü mahvedebilir. Uykusuzluğun bağışıklık sistemini de zayıflattığı bilinen bir gerçektir, hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde aman dikkat, uykusuz kalmayalım.

  

2. Yaşamınıza hareket katın

Sağlıklı hayat için günlük hareket rutinleri edinmeliyiz, yaşamımıza entegre ettiğimiz bu rutinler zamanla beden sağlığınızı hiç azımsanmayacak derecede düzene sokar. Spor salonuna vakit bulamayabilirsiniz ancak gün içerisinde boş vakit bulundukça yapılan ufak bazdaki spor aktiviteleri, örneğin günün ilk saatlerindeki egzersizler, günlük 15 dakika yürüyüş yapmak veya günlük egzersiz programları yapmak, kan akışını hızlandıracak ve vücudunuza uyanış sağlayacaktır. Spor yapan bireylerde beynin daha hızlı çalıştığı bilinmektedir. Günlük ve düzenli olarak yaptığınız spor aktivitesi vücudunuzu zinde tutacak, zihninizi güçlendirecek ve yaşam kalitenizi artıracaktır.

 

3. Su içmeyi ihmal etmeyin

saglikli-hayat-duzen-ister-su

Su bedenimizin en önemli parçasıdır, hücre yapısından, organların işleyişine kadar önemi büyüktür.  Her insanın günlük ortalama 2-3 litre su içmesi gerektiğini duymuşsunuzdur. Suyun faydalarından birkaçını sıralamak gerekirse, cilt sağlığı ve güzelliği, sindirim sistemini çalıştırması, hücrelere oksijen taşıması, vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını ve kan dolaşımını sağlaması açısından faydalı olduğu düşünülünce ihmal etmemeniz gerekenlerin başında gelir ve uzun vadede sağlıklı bir yaşamın temel kurallarından biridir.  

Unutmamak gerekir, güne başlarken ve gece yatmadan önce su içmek organların düzenli çalışması için faydalıdır. Dolayısıyla sağlıklı hayat için vazgeçilmezimiz olan suyu ihmal etmemeliyiz.

 

 

4. Beslenme alışkanlıklarınıza göz atın

Sağlıklı beslenmekten uzak olduğumuz zamanlar oluyor, uzun vadede bu alışkanlıklarımızı bir düzen haline getirirsek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Sağlıklı besinler deyince aklımıza hep sıkıcı ve lezzetsiz besinler geldiği için belki de bunu bir türlü beceremeyiz oysa araştırıldığında sağlıklı olduğu kadar lezzetli de olan birçok yiyecek mevcuttur. Doğru bir analizle, gerekirse diyetisyen yardımıyla kendi damak zevkinize uygun besinlerle bir liste oluşturup sağlıklı hayat için ilk adımı atabilirsiniz.

 

 

5. Diğer alışkanlıklarınıza dikkat edin

Kendi kötü alışkanlıklarınızı en iyi siz bilirsiniz, kötü alışkanlıkları azaltmak ve onlara tamamen veda etmek yine sizin elinizde, bu konularda birçok sağlık kuruluşu hizmet vermeye hazırdır. Hedefi sağlıklı hayat olan her bireyin oturup kendi kötü alışkanlıklarını masaya yatırması ve bu konuda ne yapabileceği hakkında düşünmesi gerekir. Sağlığınıza kalıcı zararlar verebilecek sigara, alkol gibi alışkanlıkların verebileceği zararlar düşünüldüğünde ne kadar erken davranılırsa o kadar iyi edilmiş olur, kötü alışkanlıkları bırakmayla beraber kazanacağınız boş vakitlerde yeni, sağlıklı ve hayatınıza anlam kazandıracak hobiler edinebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki ruhunuza ve bedeninize yaptığınız her olumlu yatırım size paha biçilemez derecede olumlu dönecektir.

 

 

Kapanışı şöyle yapmak istiyorum;

Gerçekçi ve sizi bir şeyler yapmaya iten tavsiyeler her ne kadar yorucu ve sıkıcı gelse bile bu tavsiyeleri yaptığınız takdirde, uzun vadede karşılaşmanız muhtemel sağlık sorunlarından sizi koruyacakları için ve sağlıklı bir bedene ihtiyacınız olduğunda çok geç kalmış olmamak için bu sağlıklı hayat tavsiyelerine kulak asmanızı öneririz.

Güncel tavsiye ailesi olarak içeriklerimize göndereceğiniz her yorum ve eleştiriyi dikkatle inceliyoruz. Düzeltmemiz gereken yerleri belirtmeniz, mevcut içeriklerimiz ve gelecekteki içerikler açısından faydalı olacaktır.

Eğer üye olup kendi tavsiyelerinizi göndererek sitemizde yer almak isterseniz, sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Bizi instagramdan takip etmek için: Güncel Tavsiye/İnstagram memnuniyetle bekleriz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Üniversiteden mezun olduktan sonra, araştırmalarımı, yazarlığa olan merakımla birleştirip paylaşmaya başladım. Güncel liste araştırmaları yapmayı seviyorum ve teknoloji konularında rehber içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
YORUMLAR