Martin Eden (Jack London) Kitap Önerisi

Martin Eden (Jack London) Kitap Önerisi

Martin Eden Yazarı Kimdir

Jack London 12 Ocak 1876 San Francisco doğumlu Amerikalı gazeteci ve roman yazarıdır. Martin Eden, Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Deniz Kurdu, Demir Ökçe başta olmak üzere elliden daha fazla kitabı olan Jack London , Dünya ticari roman ve yazarlıktan iyi gelir eden Amerikalı yazarların ilklerindendir.

Aile hayatı çok zorlu geçen London ,başlarda bakıcısı Virginia Prentiss ile büyürken ve hatta onu hep annesi olarak tanıyacaktır, gerçek annesi başka biriyle evlenince onlar ile birlikte büyümeye başlar. Annesinin intihar girişim ve biyolojik babası hakkında çıkan sürekli asılsız iddialar yüzünden zor bir çocukluk geçirir. Gençlik zamanlarında ailesi her ne kadar işçi sınıfından geliyor olsa da aslında kitaplarında bahsettiği kadar yoksul bir hayat yaşamadıkları iddia ediliyor. Jack London kendisini yerel kütüphanede sürekli kitap okuyarak kendisini geliştirmiş ve eğitmiştir. Özellikle onun için çok önemli olan “Signa” romanında anlatılan, İtalyan eğitimsiz bir köylü çocuğunun opera bestecisi olarak ün salmasını kendine bir prototip olarak görüp bunu benimsemeye başlamıştı.

Çok fazla ağır iş kolunda çalıştı. Özellikle denizciliği uzun bir süre  yaptı. Daha sonra karaya çıkarak hint keneviri fabrikası ve elektrik santralinde ağır iş kollarında görev aldı. İşleri bir dönem bırakınca serseriliğe düştü ve bu yüzden 30 gün kadar hapis yattı. Oradaki zorluklardan ve korkunçluklardan Yol adlı romanında bahsetti.

martin-eden-kitap-önerisi

 

İlk başarılı öykülerini ise Altın Avcılığı döneminde yakaladı. Bu dönem onun için çok zorlu geçti. Beslenme yetersizliği yüzünden iskorbüt hastalığına yakalandı ateşler içinde yattı, ölümden döndü. Bu hayatta kalma mücadelesini Ateş Yakmak kitabına yansıttı.Jack London iş ahlakı sahibi, sosyal vicdanı olan bir sosyalistti. Yoksulluk yolunu sadece eğitim alıp beynini satarak aşacağı kanısına vardı ve Oakland’ı bu düşünceyle terk etti.

Oakland’a tekrar döndüğünde tüm yazılarını ciddi bir çabayla yayınevlerine, dergilere göndermeye başladı. Bundan Martin Eden kitabında bol bol bahsetti. Sonunda istediği üne kavuşan London,  sonraki yaşamında 15.000 ciltlik şahsi kütüphanesine kendini adayarak geçirdi.1910’da California’da bir çiftlik alarak oraya yerleşti. 1910’dan sonra ki yazdığı kitapların çoğunun ticari amaçla yazdığını, hatta artık sadece “çiftliğime 1-2 dönüm arazi eklemek istersem kitap yazarım ” diye dile getirmiştir.

1916 yılında çiftliğinin uyku sundurmasında hayatını kaybetti. Eserlerinde bir çok kez intihardan bahsettiği bilinen yazarın , intihar etti iddiaları ortaya atılsa da ölüm sebebi olarak rapora üremi geçti. Jack London’ın külleri  eşi ile birlikte California’daki Eyalet Tarih Parkı’na gömüldü. Çok sade gözüken mezarda ise sadece yosun tutmuş bir kaya parçası dikilidir.

Martin Eden Nerede ve Ne Zaman Geçiyor

Martin Eden,20. yüzyılın başlarında Kaliforniya, Oakland’a geçiyor. San Francisco Körfezine kıyısı olan bu şehirde denizcilik de gelişmiştir. Martin Eden karakterimiz ise  Oakland’da denizcilik yaparak geçimini sağlıyor. Bir otobiyografi romanı olduğu için kendi hayatında da bahsettiğimiz gibi ağır işlerde çalışan işçi sınıfından biri Martin Eden. Bu ortamda kendini geliştirme ve eğitme tutkusu ile ön plana çıkıyor.

Martin Eden Karakterleri

Martin Eden

Kitabımızın baş kahramanı genç denizci  karakterimiz. Yoksul bir çevrede sürekli başı belaya giren ve toplumun alt sınıf olarak nitelendirdiği  işçi sınıfına mensup Martin Eden, bir gün aldığı bir kararla eğitim alıp yazar olmak istiyor. Bu yolda gerekli olan tutkuya ise fazlasıyla sahip.

Ruth Morse

Martin Eden’in bir tesadüf eseri karşılaştığı ve  daha ilk görüşte vurulduğu burjuva aileye sahip esas kızımız. Ruth ise başta Martin’i gördüğünde ön yargı ile sınıfsal yaklaşmış fakat onu sevmenin de önüne geçememiştir.

Russ Brissenden

Martin Eden’in çok sevdiği fakat hasta olan yazar dostudur. Ona yazmayı bırakmasını ve denizlere dönüp biraz kafa dinlemesini yoksa bu şehir hayatının ve yoksulluğun onu yutacağından dem vurur. Eden’i bir grup kendi gibi işçi sınıfından amatör filozof grubuyla tanıştırır. Martin Eden onun Ephemera adlı şiirini o kadar sever ki dostunun ölümünden sonra söz vermesine rağmen eserini başkalarının da görmesini ister ve yayımlatır.

Joe Dawson

Martin’in yazılarını yollamak için ara ara çalıştığı ağır işler vardır. Çamaşırhanede çalışırken edindiği arkadaşıdır. Neşelidir fakat bir o kadar da işini sevmez. Bırakıp gitmek ve serserilik yapmayı daha mantıklı bulur.

Lizzie Connolly

Lizzie aslında Martin’in sınıfından olan bir konserve fabrikasında çalışan işçi, emekçi karakterimiz. Martin’i çok sever fakat Martin Ruth’a olan aşkından onu reddeder, hatta eğitim görmeye başladığı sıralarda onu aşağı bile görür. Lakin Lizzie saf bir sevgiyle Martin’e bağlıdır.

Martin Eden Konusu Nedir

Gelelim kitap önerisi olan Martin Eden’in konusuna. Evet yukarıda karakterlerden kısa kısa bahsettik. Martin bahsettiğimiz gibi denizci ve limanda birbirleriyle kavga eden iki kişi görür. Kavgaya müdahil olarak adamı kurtarır. Böylece ona minnet duyan adam onu evine yemeğe davet eder. Burada Ruth’u görür ve aşık olur. Ruth eğitimli ve sınıf olarak Martinden üstün burjuva ailede yetişmiş hanım hanımcık bir kızdır. Martin ona aşık olur ve birlikte olabilmeleri için hem maddi hem eğitim olarak aynı düzeyde olmaları gerektiğini düşünür. Bir süre sonra Martin’den etkilenen Ruth onu sevdiğini söyler ve böylece macera başlar.

martin-eden-kitap-önerisi3

Ruth ona babasının bulduğu bir işte çalışırsa maddi açıdan sıkıntı çekmeyiz ve birlikte oluruz gözüyle bakar ancak Martin bireysel olarak bir şeyler başarı göstererek bu konuma gelmek istemektedir. Böylece sürekli yazmaya başlar. Ruth’tan 2 sene ister. 2 Sene içinde istediğimiz refah seviyesine ulaşacaklarını söyler. Martin bu arada çok acılar çeker. Günde 20 saat yazı yazar, parasız kalır, yayınevlerine yazılarını gönderecek posta pulu dahi bulamayacak konuma gelir. Parası bittikçe ağır beden işlerinde bir süre çalışır ve tekrar yazılarını göndermek için para kazanır. Bu süre boyunca yayınevleri ve dergilerden yazıları sürekli ret olarak geri döner. Ablası, eniştesi ve hatta Ruth onun başaramayacağından neredeyse emindir.

Tabii ki biz özet geçerek Martin’in ilk yazısının yayınlandığını söyleyelim. Ama sonradan gelen bu başarı Martin’i mutlu etmedi. Çünkü çevresinin onun yazılarından çok, şan şöhretine önem verdiğini gördü. Ruth ile başlayan bu macera Ruth ile bitecek miydi ? Başarısının neden tadını çıkartamadı ? Fazla bireyselci yaklaşımı aslında ona zarar mı verdi?  Daha fazla spoiler vermemek adına kitap önerisi yapıyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz.

Martin Eden Ana Fikir

Martin Eden ana fikir olarak aslında bizlerin içinde olan, ama bu hedefe ulaşmak için aracı olarak koyduğumuz şeylerin, bir süre sonra aslında amaca dönüşerek bizleri nasıl tehlikeli bir yıkıma götürdüğünden bahsediyor. Aslında Martin bulunduğu sınıftan burjuva kısmına toplumun dayattığı ön yargılar ile bakıyor ve onların eğitim, maddi ve her açıdan neredeyse mükemmel ve ulaşılmayacak bir düzeyde olduklarını görüyordu.

Kendi sınıfının cahil bir kesim olduğunu ve toplumda kabul görmesi için burjuvaların dayattığı ahlaki ve etiklik dışına çıkan herkesin cahil ve alt sınıf olarak gözüktüğü bir ortamda Martin cesaretli davranıyor ve onlar gibi olmak için Ruth’a olan aşkını araç kılıyor. Burjuvaya ait olan Ruth’un ise Martin’in yaşadığı dışarıdaki o vahşi ve rekabet dolu hayattan hiç haberi yok. Okuldaki eğitimin her şey olduğunu, hayatın ise önceden belirlenmiş basamakları bir bir çıkmaktan ibaret olduğunu sanıyor. Martin ise toplumsal önyargı ile baktığı bu sınıfsal ayrımın aslında bir perdeden ibaret olduğunu, onların bu sınıfta bulunmalarının, eğitim ve bilgi açısından mükemmeliyet getirmediğini fark ediyor.

Martin gitgide kendi işçi sınıfından ayrılınca ve hatta kendini burjuva sınıfının dahi üstünde bulunca büyük bir yalnızlık hissine kapılıyor. Şu anki hali ile eski halini ise bağdaştıramayınca ikileme düşmeye başlıyor. Başarı hissini yakaladığında hiç mutlu olmuyor. Ruth ile ayrılınca ise her şeyi onun için yaptığını, amacının onunla birlikte olmak olduğunu düşündüğünden bunalıma giriyor. Başarıya ulaştığında acı çekerken ona sırtını dönen herkesin tek tek geri geldiğini fakat onların yazdığı yazılarda ki başarıları için değil şan ve şöhreti için geri geldiklerini düşünüyor. Bireyci bir yapıda olan baş kahramanımız sonlara doğru kendi toplumuna yardım etse de kendi bireysel savaşının onu çok yorduğunun farkına varıp artık buna bir son vermek istiyor. Kitap önerisi olan Martin Eden’i kısaca sizlere bahsetmek istedim. Aşağıda hangi yayın evinden okunmalı yazımızı bulabilirsiniz.

Martin Eden Hangi Yayınevinden Okunmalı

Koridor yayınları son zamanda klasikler ve modern klasikleri çok güzel bez ciltli seriler halinde çıkartmaya başladı. Martin eden koridor yayınları hem tasarım bakımından hem çeviri bakımından başarılı. Rastladığım ufak tefek yazım yanlışları dışında göze batan bir şey yok.

Martin Eden İş Bankası Yayınlarında ise Koridor Yayınları gibi cilt yok ,karton kapak. Çeviri ise güzel. Kitabın arkasında yer alan, dönemi ve notları açıklayan kısım ise çok güzel olmuş. Kitaba ayrı bir anlam katıyor.

Can yayınları da oldukça güzel bir çeviriye sahip. Aslında burada verdiğim yayınevlerinin hepsi iyi. Fakat seçim yine siz okurlarımızda.

Martin Eden Pdf Doküman

Martin Eden Pdf doküman okumak ve indirmek için tıklayın.

 

 

Kuyucaklı Yusuf (Sabahattin Ali) Kitap Önerisi yazımıza göz atabilirsiniz.

Suç ve Ceza (Fyodor Dostoyevski) Kitap Önerisi yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Üye Olarak kitabı okuduktan sonra bir şeyler eklemek, beğendiyseniz hangi kısmına daha çok ilgi duyduğunuzu paylaşmak isterseniz yorumlar bölümünde sizleri bekleriz, her zaman farklı görüşler ve etkileşim kitabın değerini daha güzel açığa çıkarır.

İçeriklerimizden Güncel Tavsiye/İnstagram sayfasından haberdar olabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Dokuz Eylül Üniversitesi mezunuyum. Edebiyat ve Film dünyasını yakından takip ediyorum. Kitap ve Film ile ilgili notlarımı aktarmayı seviyorum.
YORUMLAR