Kuyucaklı Yusuf (Sabahattin Ali) Kitap Önerisi

Kuyucaklı Yusuf (Sabahattin Ali) Kitap Önerisi

Macerası bitmeyen ve sürükleyici, kahramanlarını tanıyor gibi hissedeceğiniz, toplumsal dönemi eleştiren realist roman.

 

 

Kuyucaklı Yusuf (Sabahattin Ali) – Kitabın Genel Özellikleri

Kitabın Yazarı

Sabahattin Ali

Sayfa Sayısı

220

Basım Yılı

1937

Kitabın Türü

Kurgu

Ülke

Türkiye

 

 

Kuyucaklı Yusuf Ana Fikri ve Size Katacakları

Kuyucaklı Yusuf.. Sabahattin Ali’nin Muhteşem eserlerinden bir tanesi. Öyküleriyle tanınan yazarın ilk roman türündeki eseri olması yönüyle bilinen, realist ve toplumsal sorunlara değinen roman, ismiyle aynı olan Kuyucaklı Yusuf’u anlatır.

Ailesinin öldürülmesinin ardından, dönemin Kaymakamı Selahattin Bey tarafından yanına alınan Yusuf, aile içinde ve çevresinde yaşadığı sorunlara rağmen ayakta durmaya çalışırken bir yandan da kendi içindeki fırtınalar estiren düşünceleriyle boğuşur.

Asla boyun eğmeyen karakteri, keşfetmesi zaman alan romantik yönü ve samimiyetiyle bizlere kendini sevdiren Kuyucaklı Yusuf, okuduğunuzda mutlaka sizi içine çekecek romanlardan biridir.
Dönemi eleştiren ve ayrıntılara çok fazla yer verilen romanda, betimlemelerin mükemmel kullanıldığını hissetmemek mümkün değildir.

Okurken karakterler o kadar detaylı anlatılır ki onları gözünüzde canlandırarak bir arkadaş gibi görecek, zaman zaman kızıp, içinizden tavsiye vereceksiniz.
Heyecanı hep yüksek, okuyucuda her zaman ‘ne olacak’ diye merak uyandıran bir romandır.

 

 

 

Kitabı okuduktan sonra Kuyucaklı Yusuf üzerine sohbet etmek adına birkaç kelime yazmak istedim;

Yusuf’un daha kitabın başında ne kadar güçlü bir çocuk olduğunu anladığımızda karşısına çıkan sorunlara karşı neler yapacağını merak eder, onu destekler hale geldik muhtemelen. İçine kapanıklığı yüzünden sosyal açıdan zorluk çekmesi, bozulmuş ve çirkinleşmiş insanlara karşı masum ve dürüst olması. Herkes ona karşı gelip arkasından iş çevirdiğinde ise hepsine kafa tutup sevdiği insanı yanına alması onun bu düzene karşı boyun eğmeyen karakterini gösterdi bizlere. Sabahattin Ali o zamanlarda ki toplumu ve düzenin işleyişini eleştirip gözler önüne sererken bunu Kuyucaklı Yusuf üzerinden anlatması, ona olan bağlılığımızı ve sevgimizi kat kat artırdı.

Herkes kitabın farklı bir yönüne ısınıp onu benimsemiştir, benim açımdan en önemlisi Yusuf’un yanlış ilerleyen düzene karşı, kendini bozmadan doğru bildiği şeyler uğruna ailesini ve sevdiklerini korumaya çalışmasıdır. Herkes Yusuf’a karşı geldi ama boyun eğmedi.

Ondan her şeyini almaya çalıştılar, başardılar da.. Ancak geri de zaferi kutlayacak kimseyi bırakmadı Yusuf.

 

 

Üye Olarak kitabı okuduktan sonra bir şeyler eklemek, beğendiyseniz hangi kısmına daha çok ilgi duyduğunuzu paylaşmak isterseniz yorumlar bölümünde sizleri bekleriz, her zaman farklı görüşler ve etkileşim kitabın değerini daha güzel açığa çıkarır.

İçeriklerimizden Güncel Tavsiye/İnstagram sayfasından haberdar olabilirsiniz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Üniversiteden mezun olduktan sonra, araştırmalarımı, yazarlığa olan merakımla birleştirip paylaşmaya başladım. Güncel liste araştırmaları yapmayı seviyorum ve teknoloji konularında rehber içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
YORUMLAR