Kış Karamsarlığına Karşı Tavsiyeler

Kış Karamsarlığına Karşı Tavsiyeler

Kış Karamsarlığı?

 • Kış karamsarlığı olarak bilinen durum, sonbahar ve kış aylarında yaşanan depresif bir ruh halidir. Kış aylarında azalan güneşli havalarla beraber insandaki mutluluk hormonları azalır ve bazı belirtilere sebep olur. Bu belirtilerle birlikte kişi mevsimsel bir depresyonun içerisine girebilir.

 

Kış Karamsarlığı belirtileri

 • Belirtileri arasında uykusuzluk, umutsuzluk, mutsuzluk, kendini yorgun hissetme veya iştahınızda artış varsa kış karamsarlığı yaşıyor olabilirsiniz.
 • Eskiden yaptığınızda sizi mutlu eden aktivitelerin artık keyif vermemesi ve sosyal hayattan çekilerek içe kapanıklık yaşamak gibi belirtiler var.

 

 

kis-karamsarligina-karsi-tavsiyeler-2

 

Kış Karamsarlığına karşı öneriler

 

Hayatınıza düzen katın

 • Uyumaya erken gidin ve bu sayede uykunuzu en verimli saatlerde gerçekleştirin, aynı zamanda sağlık için yeterli süreyi geçmeden erken uyanın, erken uyandığınızda güneş ışınlarından faydalanma süreniz de artacaktır.
 • Daha önce düzenli bir hayatın getireceği olumlu durumlar hakkında yazdığımız … yazısı size fayda sağlayabilir.

 

Dışarı çıkın

 • Güneş ışınlarından faydalanmak, temiz hava almak ve duygusal yönden pozitif enerji kazanmak için dışarıda yapacağınız yürüyüşler çok faydalı olacaktır. Beden sağlığınıza da iyi gelecek bu yöntem ruhsal direncinizi de güçlendirecektir.
 • Kış aylarında spor ve hafif egzersizler yapmak da bu dönemi daha sağlıklı atlatmanızda yardımcı olacaktır.

 

Beslenmeye dikkat

 • Evde fazla vakit geçirdiğimiz bu dönemlerde aşırı beslenmeden uzak durmaya çalışmalıyız.
 • Her dönemde sağlığımız için dikkat etmemiz gereken beslenme alışkanlıklarımıza kış aylarında ekstra özen göstermeliyiz çünkü hastalıkların en çok arttığı dönem olan kış için ekstra çaba göstermek, direncimizi güçlendirmeye ve hastalıklardan korunmaya fayda sağlar.

 

Arkadaşlarınıza vakit ayırın

 • Kış ayları ve hava şartları sizi içe kapanıklığa yöneltebilir ancak sizi mutlu eden ve yanında iyi hissettiğiniz arkadaşlarınızla buluşmak her zaman iyi gelecektir.

 

Doktor desteği

 • Tüm uğraşlarınız karamsarlığınızı atmanızda yeterli gelmiyorsa mutlaka bir doktora başvurun, bu duruma faydalı tavsiyeler ve tedavi yöntemleriyle süreci daha kolay hale getirebilir, kış aylarında neşenizi koruyabilirsiniz. Belirtilerinizin başka bir hastalığa sebep olabileceği durumuna karşı da doktora başvurmak mutlaka iyi olacaktır.

 

İçeriklerimize sosyal medya adresimizden ulaşmak isterseniz: Güncel Tavsiye/İnstagram

Üye olarak, yorumlar aracılığıyla bize tavsiyelerinizi ve eleştirilerinizi ulaştırabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Üniversiteden mezun olduktan sonra, araştırmalarımı, yazarlığa olan merakımla birleştirip paylaşmaya başladım. Güncel liste araştırmaları yapmayı seviyorum ve teknoloji konularında rehber içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
YORUMLAR