Kış Geldi, Sokak Hayvanları Ne Yapacak?

Kış Geldi, Sokak Hayvanları Ne Yapacak?

Kış ayları bizler için beraberinde zorlu bir yaşam getirir, ısınma, barınma gibi ihtiyaçları mecburi kılar. Yaşam alanları sokağın kendisi olan sokak hayvanları için durum çok daha zorlaşır, kış ayları ile birlikte çevremizde bulunan sokak hayvanları için yapabileceğimiz bazı önemli şeyler var. Sıcak yaz aylarında yine beraberce oynayacağımız günleri görebilmemiz için elimizden geleni yapalım. Elimizden geleni yapmak her zaman en samimi olanıdır;

 

 

1. Hayvanların yiyecek ve su ihtiyaçları

Hayvanların besin ihtiyaçlarını karşılaması diğer aylara oranla kış aylarında daha da zorlaşır. Vücutlarını ısıtmak için her zamankinden fazla enerji harcayan hayvanların yemek ve su bulması çok önemlidir. Örneğin su içtikleri küçük birikintiler kış aylarında donabileceği için uygun yerlere bir kap su bırakmanız onlar için çok önemlidir, pet şişelerin yarısını keserek su kabı yapabilirsiniz.  

Bozulmamış artan yemekleriniz yine pet şişelerden yemek kabı yaparak hayvanlarla paylaşabilirsiniz, hatta marketlerde bulunan küçük paketlerdeki tek seferlik mamaları yanınızda taşıyarak, evinizden uzaktayken bile yolunuzun kesiştiği hayvanları mutlu edebilirsiniz.

 

kis-geldi-sokak-hayvanlari-ne-yapacak-kulube

2. Hayvanların barınmaları

Sokak Hayvanları yaz aylarında rahatlıkla sokakta yaşayabilirler ancak kış aylarında şartlar farklıdır. Barınmak için ufak kulübeleri çevremizdeki uygun yerlere yerleştirebiliriz. Kar, yağmur gibi hava şartlarında hele bir de yavruları varsa, bu kulübeler çok işe yarar. Pratik kulübe yapma videoları internette bolca bulunuyor, vaktiniz veya malzemeniz yoksa çok uygun fiyatlara kulübeler alarak sokak hayvanları için bir yuva kurabilirsiniz.

 

3. Beklenmedik durumlar olabilir

Kış aylarında araba kaputunun altını sıcak bir yuva olarak kullanabilme ihtimallerine karşı, arabanızı her çalıştırmadan önce kaputa vurarak hayvan olup olmadığını kontrol edin. Eğer yaralı bir hayvan görmüşseniz veterinere götürmeye çalışın, veterinere götürme imkanınız olmayabilir, bu durumda belediyeyi arayabilirsiniz. 

 

4. Sahiplenmek

Eğer şartlarınız müsaitse ve yuvanızda bir canlıya yer açmak isterseniz en güzel yardım bu olacaktır, karşılığında sonsuz sevgilerini ve arkadaşlıklarını kazanmak da paha biçilemez bir duygudur. Hayatınıza katacakları farklılıklar sizi daha mutlu bir insan yapacaktır. 

kis-geldi-sokak-hayvanlari-ne-yapacak-kedi 

 

Bir hatırlatma; 

Bir tavsiye sitesi kurarken değineceğimiz konular arasında mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm bir kategoriydi farkındalık, her işin bir insaniyet yanı olmalıdır ve çevremize duyarsız olursak bir gelecek hayal edemeyiz. Elimizden geleni yapıp gerekli bilgileri aktarmaya çalıştık, umarım hepimize biraz faydalı olmuştur. 

Bu işi çok daha iyi şekilde yapan ve çok güzel, samimi hayvan gönüllülerinin oluşturduğu sayfalar var. Daha fazla bilgi ararsanız mutlaka daha güzel anlatan bir sayfa bulacaksınızdır, eğer buraya yolunuz düşmüşse hoş geldiniz, elimizden geleni yapmaya çalıştık. Böyle önemli bir konuda biz vesile olabilirsek ne mutlu. 

Her zaman yorumlarınız ve tavsiyeleriniz bizim için değerlidir.

Üye olarak aramıza katılabilir, dilediğiniz konuda yorum yapabilir ve dilerseniz kendi tavsiyelerinizi paylaşarak sitemizde yer alabilirsiniz.

Güncel Tavsiye İnstagram adresine bekleriz.

 

”Bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada yaşayın; çünkü komşularınız güzel insanlardır.”     -Goethe

YAZAR BİLGİSİ
Üniversiteden mezun olduktan sonra, araştırmalarımı, yazarlığa olan merakımla birleştirip paylaşmaya başladım. Güncel liste araştırmaları yapmayı seviyorum ve teknoloji konularında rehber içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
YORUMLAR