Kış Aylarında Cilt Bakım Önerileri

Kış Aylarında Cilt Bakım Önerileri

Kış Aylarında Cilt Bakımı

Kış aylarında havanın soğumasıyla birlikte cildimiz buna ayak uydurmakta zorluk çeker, çatlamalar, pullanma ve kuruluk gibi sorunlar kaçınılmaz olur.
Kış mevsiminin cilt sağlığımıza getirdiği bu olumsuz etkilerine karşılık ne yapmamız gerektiği hakkında tavsiyeleri sizler için bir araya topladık, iyi okumalar;

 

 

 

Kış aylarında cilt bakımı için nelere dikkat etmeliyiz?

 

Cildinizi tanıyın

 • Öncelikle cildinizin nasıl özelliklere sahip olduğunu tespit ederek, kuru, yağlı ya da karma cilt türüne sahip olma durumunuza göre uygulayacağınız yöntemler ve bakım ürünlerinde farklılıklar olacaktır.
 • Hava şartlarının kış aylarında kurutucu bir dönem olduğu için, genelde nemlendirici ve koruyucu ürünler tercih edilmesi gerekir.

kis-aylarinda-cilt-bakim-onerileri-2

Ürün çeşitliliği

 • Kış aylarında cilt Bakım ürünlerinizi seçerken mevsime uygun seçimler yaparak, cildinize koruma ve yenilenme sağlayacak ürünler seçmeye özen gösterin.
 • Kış aylarının yıpratıcı şartlarında tek ürün yeterli olmayabilir bu gibi durumlara karşı güzellik ve bakım ürünlerinin yanında koruyucu ek ürünlerle takviye yapmak cildiniz için iyi olacaktır.
 • Dudaklarımıza koruyucu balm, ellerimize ve yüzümüze nemlendirici kremler uygulamamız gerekir

Giyiminize dikkat

 • Özellikle soğukla direk temas halinde olan yüzümüz, dudaklarımız ve ellerimiz korunması en mühim olan bölgelerdir. Bu bölgeler korunmadığında kurumaya ve çatlamaya çok müsait olurlar.
 • Yüzümüze doğrudan esen rüzgarı günümüzde taktığımız maskeler sayesinde bir nebze azaltıyoruz ancak ekstra bir atkı yardımıyla da soğuk havadan korunmak iyi olabilir. Aynı şekilde ellerimize de eldiven takmayı unutmamalıyız.

 

Duş alışkanlığı

 • Duş sürelerimizi kısa tutmalıyız ve aşırı sıcak sudan kaçınmalıyız, uzun süreli su teması cildimizi kurutacağı gibi fazla sıcak su da cildimizdeki nemi kurutur.
 • Duş jeli ve sabunların kurutucu özelliğinden korunmak için cilt nemlendirici duş kremleri ve hassas cilt ürünleri kullanmak fayda sağlayacaktır.
 • Kış aylarında cilt hassasiyeti arttığı için bu dönemlerde cildinizi tahriş etmesi muhtemel olacağı için lif ve kese kullanımını en aza indirmek gerekir, cildiniz için en iyi yöntem kullanacağınız duş ürünlerini eliniz ile uygulamak olacaktır.

 

Gün İçerisinde

 • Gün içerisinde ellerimizi sıklıkla yıkamak kuruluğu artıracağı için el yıkama sürelerini kısaltıp, sonrasında nemlendirici ürün kullanmayı unutmayın.
 • Düzenli olarak su içmeyi yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da ihmal etmemeliyiz, vücudumuzun nem kazanması açısından önemlidir.
 • Kış aylarının en verimli yiyeceklerinden elma, nar, portakal gibi ürünleri tüketmek cilt güzelliğimize fayda sağlayacaktır.

 

 

 

Kış aylarının cildimiz için yıpratıcılığını en hafife indirmek için cilt bakım tavsiyelerini maddeler halinde sıraladık, sizlerin görüşleri ve tavsiyeleri için üye olmanızı ve yorumlar bölümüne yazmanızı bekliyoruz. Bizi instagramdan takip etmek isterseniz: Güncel Tavsiye/İnstagram

Şu yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Kış Karamsarlığına Karşı Tavsiyeler

Sağlıklı Hayat Düzen İster

İyi Hissetmek Sizin Elinizde

 

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Üniversiteden mezun olduktan sonra, araştırmalarımı, yazarlığa olan merakımla birleştirip paylaşmaya başladım. Güncel liste araştırmaları yapmayı seviyorum ve teknoloji konularında rehber içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.