Kağıttan Hayatlar Film Önerisi

Kağıttan Hayatlar Film Önerisi

-Film IMDB: 6,6

-Film Türü: Dram.

-Zaman, Mekan: Günümüz, Türkiye sokakları.

-Tek Cümleyle: Çocukların ağladığı bir dünyada, kahkahalar ancak zalim olur.

 

Kağıttan Hayatlar Film İncelemesi

Bir adam, sokaklarda kağıt toplayarak geçen bir hayat, yoldaşları, bir de peşini bırakmayan hastalığı, unutmadan bir de itirazım var Müslüm baba..

 

 • Kağıt toplayıcısı Mehmet sağlık sorunları yüzünden organ nakli beklemekte, yaşam şartları durumu iyice zorlaştırıp, puslu bir hale getirmektedir. Film başlar ve ilk izlenimlerini böyle aktarır izleyiciye, ne geçmişi belli ne de geleceği Mehmet’in, ortada çok açık olan şey ise insanda hüzün bırakan kimsesizliği.

 

 • Eşyalar eski, mekanlar karmaşık ve derin. Mahalleler tam özlediğimiz gibi ama biraz suça dönük, belki de buna mecbur bırakılmış, yine de samimi. Müzikler ise sahneleri seslendirir nitelikte. Netflix filmi olmanın artıları, mekanların dizaynından çekimlere kadar kendini belli ediyor.

 

 • Mehmet’in olayı, bölgelerindeki kendisi gibi olan kağıt toplayıcılarına abilik edip topladıklarını paraya çevirmek, bir nevi aracılık, parasını da kendisine organ bulunursa nakil masraflarını karşılamak için topluyor.
  Arkadaşı Gonzales, Tahsin baba ve sokaklardaki tüm arkadaşları Mehmet’in hayatının parçaları ve destekçileri, zaten yeterince zor görünen bu hayatı sağlık sorunlarının da zorlaştırması derken hikayeye iyice ısınıyoruz.

 

Ve Mehmet’in birden bire ortaya çıkan bir çocuk bulmasıyla, hikayemiz başlar..

kagittan-hayatlar-1

 

Kağıttan Hayatlar Konusu

Kağıt toplayıcısı Mehmet, hayatına sağlık sorunları ve yaşam zorluklarına rağmen devam etmeye çalışmaktadır, karşısına şans eseri çıkan Ali adında bir çocuğun da hayatına dahil olmasıyla Mehmet için işler hem eğlenceli hem de karmaşık bir hal alır.

 

Kağıttan Hayatlar Oyuncuları

 • Çağatay Ulusoy – Mehmet
 • Emir Ali Doğrul – Ali
 • Ersin Arıcı – Gonzales
 • Turgay Tanülkü – Tahsin
 • Selen Öztürk – Anne

 

Kağıttan Hayatlar Hangi Platformdan İzlenir?

Netflix

 

Kağıttan Hayatlar Film Süresi

1 saat 37 dakika

 

Kağıttan Hayatlar Film Müzikleri

 • Müslüm Gürses – İtirazım var
 • Selda Bağcan – Ağlama Anne
 • Gazapizm – Çöplük
 • Adamlar – Koca Yaşlı Şişko Dünya
 • Neşet Ertaş – Yalan Dünya

 

Buraya kadar filmi tanıtmaya çalıştım.

Şimdi filmi izledikten sonra okumaya devam etmeniz gereken sohbet bölümü başlayacak..

İyi Seyirler, sonra görüşmek üzere..

Güncel Tavsiye..

 

Kağıttan Hayatlar Filmi izledikten sonra

Film başladığından beri hep gizemli ve belirsiz geçmişler, hastalık, sokak hayatı, karmaşa, Gonzales ve Ali..
Mehmet’in meşhur pilavını da unutmamak lazım.

 

 • Filmde sokaklarda kimse kahraman olmaya çalışmıyor, gerçekçi yaşamlar, herkes kendini kurtarmanın ve hayatta kalmanın peşinde. Kimsesiz çocukların yaşadığı aile hasreti işlenmiş, hissettiriyor kendini o boşluk hissi fazlasıyla.
 • Mehmet, Ali’yi ilk bulduğunda neden böyle sahiplendi ve gizlemek istedi diye düşünürken, kendi geçmişine benzettiği ihtimali geldi aklıma. Olaylar ilerledikçe normalden biraz fazla sahip çıktığı da göze batmaya başlıyordu.
 • Favori sahnem olan, Mehmet’in Ali’nin boyuna göre yaptığı kağıt toplama arabasıyla ona ilk kez işleri öğrettiği sahnede, koca şişko yaşlı dünya şarkısı eşliğinde eğlendikleri bölümden sonra bağlar çözüldü iyice ve asıl gerçeği önümüze serdi.

kagittan-hayatlar-2

 • Evet filmin sonunu en baştan tahmin edebilenler gerçek film ustalarıdır ya da yakın zamanda fight club izlemiş ve kendi hayatı dahil her şeyi acaba? diye sorguluyordur.
 • Çocukluğunu geçmişten çağıran Mehmet Ali, çocukluğunu annesine kavuşturmaya çalışırken ne de mutluydu. Kim bilir Mehmet’in çocukluğu ne zor geçmiştir ve belki de bu yüzden hayalini kurup yapamadığı her şeyi Ali ile beraber yapmaya çalışmıştır.

kagittan-hayatlar-4

Gonzales’in Mehmet’i anlattığı son sözleri ve Selda Bağcan’dan Ağlama Anne şarkısıyla veda etti bizlere. Film bitti ama sokaklardaki kimsesiz, hayatta kalmaya çalışan çocuklar hala oradalar.

Filmin en başında geçtiği gibi;

Sokakta kimsesiz büyüyen bütün çocuklara ithafen..

 

 

İlginizi çekebilecek diğer filmler;

Space Sweepers Film Önerisi

Into The Wild (Yabana Doğru) Film Önerisi

 

İçeriklerimiz hakkında görüşleriniz için, üye olup yorum gönderebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yeni eklenecek içeriklerden haberdar olmak için Güncel Tavsiye/İnstagram hesabımızdan takipte kalın.

 

Güncel alışveriş tavsiyelerinden, ürün incelemelerine, en yeni ve en başarılı filmlerden kitaplara yaptığımız bu yolculukta içeriklerimizden memnun kalmanız dileğiyle.

-Samimiyetle, Güncel Tavsiye..

YAZAR BİLGİSİ
Üniversiteden mezun olduktan sonra, araştırmalarımı, yazarlığa olan merakımla birleştirip paylaşmaya başladım. Güncel liste araştırmaları yapmayı seviyorum ve teknoloji konularında rehber içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
YORUMLAR