Filtre Kahve Makinesi Önerileri 2022

Filtre Kahve Makinesi Önerileri 2022

Filtre Kahve Nedir

filtre-kahve-makinesi-önerileri

Son zamanlarda kahve dükkanlarının  popülerleşmesi nedeniyle değeri artan filtre kahveler, hazır kahvelerinde rağbetten düşmesiyle daha da ön plana çıktı. İster filtre kahve makinesi ile ister diğer demleme çeşitleri ile yapılsa da aslında mantığı hepsinde aynı. Filtre kahve nasıl bir şey diyenler için bir ön bilgilendirme yapmakta fayda var.

 • Filtre kahve , demleme yöntemine göre uygun olarak kahve çekirdeklerinin öğütülüp daha sonra  sıcak su ile öğütülmüş kahve çekirdeklerinin birleşiminden filtre edilerek yapılan kahve demleme çeşididir. Bu filtreler çok ince olduğundan filtre kahve damlaya damlaya süzülür. Bu sayede öğütülmüş kahve çekirdeklerinin yağ asidini ve aromasının özünü iyice almış olur.
 • Filtreler kağıt ve metal süzgeç olarak 2 sınıf olarak bulunuyor. Kağıt filtreler metal filtrelere göre çok daha ince olduğundan dolayı, suyu öğütülmüş kahve üstünde daha çok tutuyor ve daha az geçirgen olduğu için kahve daha hafif oluyor. Çekirdeğin öğütülme oranlarına göre ince, orta veya kalın öğüterek  kahve aromasını daha iyi yakalayabiliyoruz.
 • Kâğıt filtrelerde metallere göre biraz daha ince öğütülmüş kahve çekirdeği kullanılması o yüzden daha iyi olabilir. Metal filtreler kağıtlara göre daha çok geçirgen olduğu için kahve çekirdeklerini orta öğütülmüş yapmak daha iyidir. Bu sayede kahvenizin dibinde kahve çökeltisi görmezsiniz.
 • Aslında filtre kahvenin icadı da böyle ortaya çıkıyor diyebiliriz.1908 yılında Almanya’da yaşayan Melitta Bentz kahveyi dibinde çökelti, bizim tabirimiz ile telve görmek istemediği için o günün şartlarında bunu filtreleyecek bir makine icat ederek filtre kahveyi bulmuş oldu.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok. Yukarıda biraz bahsetmiştik. Filtre kahvenin mantığı aslında uygun öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerinden sıcak su geçmesi, daha sonra bunun bir filtre(kağıt,metal,bez) ile demlenerek süzülmesidir. Bunun için birçok yöntem ve metot icat edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

 • Nitekim kahve demlenin de bir çok teknik kısmı var. Değişkenler su ısısı, kahve çekirdeği, kahve çekirdeğinin kavurma süresi, kahve çekirdeklerinin öğütülme büyüklüğü , demleme süresi ve en önemli değişken ise damak zevkidir.
 • Bu yazımızda daha çok filtre kahve makinesi önerisi vereceğiz. Ancak benim makinem yok , makinesiz filtre kahve nasıl yapılır derseniz de tabi ki pek çok yöntem var ve en hızlı ve kolay biçimi French Press.

French Press Filtre Kahve Yapımı

filtre-kahve-tavsiye-oneri

Peki french press ile filtre kahve nasıl yapılır.

 • Öncelikle kahve çekirdeklerini öğüteceksek ki en taze biçimde filtre kahve istiyorsanız sizlere önerimiz kahve çekirdeklerini bir öğütücü yardımıyla istediğiniz oranda öğütüp öyle demlemenizdir.
 •  Filtre çeşitlerinden bahsetmiştik. French press içinde metal süzgeç bulunduğu için çekirdeklerimizi orta ve kalın şekilde öğütmemiz gerekiyor.French press filtre kahve ölçüsü kişi başına ortalama 15 gr olması yetecektir.
 • Daha sonra üzerine 92-95 Derece sıcaklıkta 300 ml kadar su eklenir. Su sıcaklığı önemli. Kaynamış suyu direk dökerseniz kahvenin aromasını yok edersiniz. Su kaynadıktan  3-4 dakika kadar beklettikten sonra sıcak suyu eklemek daha iyi olacaktır.
 • Daha sonra 4 dakikalık bir demleme süresinden sonra pressi bastırıp kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Yaklaşık 7 dakikada french press filtre kahve yapımı tamamlandı. French press olmadan filtre kahve nasıl yapılır derseniz, v60 ,chemex aeropress ve syphon gibi demleme yöntemleri de mevcut.

V60 ile Filtre Kahve Yapımı

Bu kahve demleme yöntemi french presse göre daha berrak ve hafif kahve severler için. İsmini ise 60 derece açı ile konik bir tasarımdan ve karşıdan bakıldığında ” V ” harfi gibi gözüktüğünden dolayı almış. Bütün filtre kahve demleme yöntemlerinde olduğu gibi aslında v60 demleme yönteminde de yer çekiminden yararlanılıyor. 60 derecelik konik yapısı bakımından su, kahveden daha yavaş geçerek aromasını daha iyi salıyor. v60, kağıt filtre kullanılan bir demleme yöntemi.

filtre-kahve-makinesi-önerileri

 • Bu yüzden kahve çekirdeklerimizi ince-orta arası bir ayarda, filtre kahveye yakın toz şeker kalınlığında yapabiliriz.
 • French press filtre kahve ölçüsü gibi kişi başı 15 gr kahve ve 250 ml su kullanılıyor.
 • Suyun sıcaklığı ise yine 92-95 derece arası olması önem teşkil ediyor.
 • V60 filtre kağıdının çizgili bölümünü katlayıp düzgün şekilde v60’a yerleştiriyoruz. Sıcak su ile önce filtre kağıdımızı ıslatıp eğimli olan kanallara iyice yapışmasını sağlıyoruz.
 • Daha sonra öğütülmüş olan kahvemizi güzelce yayıyoruz ki eşit seviyede aroma salmasını sağlayalım.
 • Sıcak suyumuzu kahvemizi biraz geçecek şekilde 50 ml kadar döküyor ve kahvemizden baloncuklar çıkana kadar bekliyoruz. Bu süre 25-30 saniye kadar sürebilir.
 • Daha sonra iyice ıslanıp demlenmeye başladığında ise artık 3 dakika içinde ne kadar demleyeceksek o kadar suyu eşit miktarda v60 koni açısının yönüne doğru eşit miktarda daireler çizerek dökmeye başlıyoruz. Bu esnada ince uçlu bir su dökme ekipmanı suyun, kahveye yavaş ve daha eşit dökmenize yardımcı olabilir.
 • 3 dakika sonunda muhteşem bir kahve sizi bekliyor. Afiyet olsun.

En ünlü 2 demleme yöntemini açıkladık. Şimdi ise elektrikli makinelere göz atalım. Filtre kahve makinesinde filtre kahve nasıl yapılır. Fakat öncelikle filtre kahve makinesi alırken nelere dikkat etmeli buna değinmek istiyoruz.

Filtre Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Filtre kahve günümüzde geniş kitlelere hitap ediyor. Hem güzel aroması ile daha temiz bir içim sağlıyor hem de hızlı ve pratik hazırlanışı ile bizlere zaman kazandırıyor.

 • Demleme çeşitlerine göre aromatik tadında farklı lezzetler almak gayet mümkün. En doğru filtre kahve demleme yöntemi ise aslında temel standartlar dışında yok diyebiliriz. Tamamen demleyen kişinin damak tadına bırakılan bir durum. Öncelikle filtre kahve makinesi alırken dikkat edilmesi gereken nokta da budur.
 • Kişi hangi ihtiyaçtan dolayı filtre kahve makinesi almak istiyor. Hızlı mı olsun, yoksa damak tadıma en yakını mı olsun. Kaç kişiye kadar kahve yapmak istiyorsunuz veya kaliteli olsun ömürlük olsun gibi bir düşünceniz mi var.
 • Filtre kahve makineleri basınçlı çalışmayan su püskürtme veya su damlatma sistemi bulunuyor. Bu yüzden sadece filtre kahve için kullanılabilir. Hem filtre kahve hem espresso içmek için daha kapsamlı bir makineye ihtiyaç duyabilirsiniz. Biz yazımızda sizlere sadece filtre kahve makinelerinden bahsedeceğiz.

Filtre kahvelerin mantığı  temelde suyu belirtilen sıcaklığa getirerek öğütülmüş kahvenin üstünden demlemesidir. Yine filtreye ihtiyaç duyacak tabi ki.

filtre-kahve-tavsiye-oneri

 • Filtre kahve makinelerinde, kendinden filtreli(metal) veya filtresiz (kağıt kullanılır) olarak ayrılır. Bu iki model tadım bakımından ayrıdır.
 • Filtreli metal olan makinelerin daha yoğun ve öğütülme haline göre parçacıklar bulunabilir. Süzgeç daha geçirgen olduğu için öğütülmüş kahve çekirdeklerinde ki bazı yağlar ve asitler filtrelenmeden kahvenizin daha yoğun tat olmasını sağlayacaklardır.
 • Filtre kağıt kullanılan makinelerde ise 2 ve 4 numara kağıt en yaygınıdır. 2 daha küçük hacimli makineler için kullanılırken 4 standart hazneli ve en çok kullanılan numaradır. Makine için filtre kağıtları tek kullanımlıktır ve maddiyat açısından düşününce sürekli alınması gerekir. Ancak daha az geçirgen olduğu için kahve tadı daha berrak olur ve neredeyse kahvenizin dibinde hiç tortu olmaz.
 • Bu iki ayrı özellik damak tadına göre kişiden kişiye farklılık gösterir. Filtre kahve makinesini seçerken filtre özelliğine bu yüzden dikkat edilmelidir.

Bazı makineler zaman ayarlıdır ve bazı kişiler için hayat kurtaran bir öneme sahiptir.

 • Örneğin gerekli ölçüleri ayarlayarak sabah kalkmadan 5 dakika önce kahveniz hazır şekilde sizi bekler ve zaman kaybetmezsiniz.
 • Zamanınız varsa 2. bardak içmek için kahvenizi sıcak tutma özelliği de önemlidir. Örneğin kahve demlediniz ve yarım saat sonra tekrar içmek istediniz. Sıcak şekilde hiç uğraşmadan direk bardağınıza en taze şekilde kahvenizi doldurabilir ve afiyetle yudumlayabilirsiniz.

Bunların dışında malzeme kalitesi oldukça önemlidir.

 • Su hazne kısmı cam veya plastik olan modeller vardır. Cam zamanla kireç yaptığı için temizliğine önem verilmelidir.

Sizlere yazımızda önemli noktaları vermeye çalıştık. Filtre kahve makinesi seçerken dikkat etmeniz gereken noktalara değindik. Aşağıda ki tablodan size en uygun güncel modelleri seçebilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesinde Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Aslında bütün teknik olayların hepsini makine zaten gerçekleştiriyor. Diğer demleme yöntemlerine göre çok daha pratik olması aslında elektrikli filtre kahve makinelerinin seçilmesinde belki de en başı çekiyor.

 • Örneğin su derecesini ayarlamak gibi bir derdiniz olmuyor. Su miktarını doğru koymak gibi bir derdiniz de yok.
 • Filtre kahve makinelerinin çoğu modelinde su haznesi ve sürahide ölçekler bulunuyor . Kolayca ölçümüzü ayarlayabiliyoruz.
 • Kahve kaşığı ölçeği de genelde 15 gr tek kişi için makinenin yanında veriliyor. Bizim yapmamız gereken ise kahve çekirdeğini öğütme oranı. Bunun ayarı ise filtreye göre değişiyor.
 • Metal filtre varsa daha kalın öğütme daha yararlı oluyor. Hem kahvenizin dibinde tortu görmemek hem de aromasını yakalamak için uygun.
 • Kağıt filtrelerde ise toz şeker kalınlığı örneği iyi oluyor. Tabi ki damak tadınıza göre bunu kendiniz ayarlayabilirsiniz.
 • Kahveyi güzelce filtre kağıdına yaydırmak daha güzel bir demlenme sağlayacaktır. Su haznesine fazla ya da az su koymanız kahve tadını etkileyebilir. Onun için ölçeğe uygun su koymak önemli.
 • Zaman ayarı  varsa tüm bunları yaptıktan sonra düğmeye basmak yeterli olacaktır. Filtre kahve makinesi suyu 92-95 derece arasında yavaş yavaş filtre kağıdına damlatır. Bazı modellerde ise püskürtme sistemi ile kahvenin bulunduğu filtreye eşit miktarda su dağılımı ile daha aromatik tat yakalamanızı amaçlar. Tüm bunların sonunda 5 dakika içinde kahveniz hazır. Afiyet olsun.

 

Filtre Kahve Makinesi Önerileri

 • Sinbo SCM 2953 Filtre Kahve Makinesi
 • Russell Hobbs 22620-56 Filtre Kahve Makinesi
 • Tefal CM2908 Subito Mug Filtre Kahve Makinesi
Ürünü aratmak için ismine tıklayınız.

Giriş Seviye

Orta Seviye

Üst Seviye

Sinbo Scm-2953

Russell Hobbs 22620-56

Tefal CM2908

Su Hacmi0,7 litre2 litre1,25 litre
Filtre TürüKendinden FiltreliKağıt Filtre / 4 NumaraKendinden Filtreli
Fiyat189 ₺699 ₺935 ₺

 

Ayrıca;

Tost Makinesi Önerileri

Su Isıtıcı Kettle Önerileri

Ekmek Kızartma Makinesi Önerileri

Konularımızı da inceleyebilirsiniz.

 

İçeriklerimiz hakkında görüşleriniz için, üye olup yorum gönderebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yeni eklenecek içeriklerden haberdar olmak için Güncel Tavsiye/İnstagram hesabımızdan takipte kalın.

 

Güncel alışveriş tavsiyelerinden, ürün incelemelerine, en yeni ve en başarılı filmlerden kitaplara yaptığımız bu yolculukta içeriklerimizden memnun kalmanız dileğiyle.

-Samimiyetle, Güncel Tavsiye..

YAZAR BİLGİSİ
Güncel tavsiye; samimiyetle ve etkileşimli bilgi paylaşmayı hedefleyen 2020 kuruluşlu web sitesi, hoş geldiniz.
YORUMLAR