Faturalarda Tasarruf Yapmak İçin Tavsiyeler

Faturalarda Tasarruf Yapmak İçin Tavsiyeler

Eskiye göre zaman geçtikçe giderek masrafların arttığı ve faturaların yük olmaya başladığını hissediyor musunuz? Birkaç tavsiye ile birlikte evde tasarruf yapmak mümkün mü? 

Artan fiyatlar ve zorlaşan yaşam şartları dolayısıyla fatura giderlerinin altından kalkamayacağınız kadar yüksek bir seviyeye gelmemesi ve önleminizi erkenden alırsanız, yapacağınız tasarrufların ekonominizi olumlu yönde etkileyeceği ve gelecekte daha iyi yaşam şartlarında olmanızı sağlayacağı için bugünkü yazımızda faturalarda tasarruf yapabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz. 

 

1. Bu kararı ailenizle vermelisiniz

Eğer tasarruf yapma kararı alınacaksa bu kararı ailenin tüm üyeleriyle almalısınız. Tek başına çok çabalasanız bile faturalar ortak bir kullanımın giderlerini içerdiği için sizin etkiniz az olacaktır. Bu sebeple faturalarda tasarruf için vereceğiniz kararlar ve çalışmalarda aile bireyleriyle ortak hareket ederek giderlerinizde azalış, bütçenize ve ev ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz.  

Tasarruf yapmanın daha fazla harcanacak para elde etmemizin ötesinde, yatırım yapmak için de bir fırsat olduğunu düşünürsek, evde tasarruf yapmanın getirilerini daha ileri aşamaya taşıyabiliriz. 

 

2. Su faturası tasarrufu için aparatlar

Evde tasarruf yapmamıza büyük katkı sağlayacak olan bazı pratik aparatları araştırarak ev eşyalarımıza adapte etmek gerekir. Bu eşyaların günlük kullanımda farkını ayırt etmesek bile ay sonunda bütçenizde şaşırtacak düzeyde tasarruf sağlayabilir.

  • Örneğin duş armatürü seçerken daha az suyu yüksek basınçla göndererek tasarruf yapmanızı sağlayan seçimler yapın.
  • Muslukların da başlıklarında tasarruf sağlayan bir aparat kullanabiliriz. Bu aparatlar sayesinde su faturanızda %60’a varan, yani gözle görülür tasarruf elde edebilirsiniz. Ülke olarak ve dünya çapında her geçen yıl kuraklık riskinin artmasına karşılık su tasarrufu yapmak hem bütçemiz hem de gelecek nesiller için doğru bir hareket olacaktır. 

 

3. Kumbara yöntemi

Tasarruf yapmak için ilk akla gelen ve en basit yöntemlerden biri kumbara kullanmaktır. Ne yazık ki sonuca varılması en zor olanı da bu seçenektir. Bunun sebebi ise bazen planlanmamış bir masraf çıktığında, bazen de sırf dayanamadığımız için kumbaralarımızı açarız ve pişman oluruz. Sonra tekrar baştan başlamak zor gelir.  

İradenizi güçlü tutup, belirlediğimiz sürenin sonuna kadar sabırla kumbaranızı doldurabilirseniz, ihtiyaçlarınız, faturalarınız ve daha fazlası için gerekli bütçeyi size sağlayacaktır. 

 

4. Elektrik tasarrufu en önemlisi

faturalarda-tasarruf-yapmak-icin-tavsiyeler-ampul

Elektrik faturası, faturalarımız arasında en fazla el yakanıdır. Elektrikli aletlerde bazı ufak detaylara dikkat ederek, her bölümden ayrı ayrı olmakla beraber, toplamda büyük miktarda faturalarda tasarruf sağlayabiliriz. Elektrikte Yapabileceğiniz tasarruflara göz atalım; 

  • Ampul değişikliğinden bahsetmek gerekirse, eski ve fazla güç tüketen ampullerin yerini, çok daha az güç tüketen yeni led lambalarla değiştirirseniz, büyük oranda enerji tasarrufunu sağlamış, dayanıklılık olarak da daha sağlam olan ve uzun süre çalışan led lambalara geçiş yapmış olursunuz. 
  • Beyaz eşyalarınızı alırken A+ enerji tasarrufu derecesinde olanları seçmeniz, beyaz eşyanızın evinizdeki ömrü boyunca çalıştığı her saniyesinde faturalarda tasarruf etmeniz anlamına gelir dolayısıyla beyaz eşya seçerken en tasarruflu sınıflardan seçmek gerekir. Tasarrufu düşük sınıflar ile arasında biraz daha fazla fiyat farkı olsa bile, sürekli olarak tasarruf ettireceği için A+ tasarruf sınıfı beyaz eşyalar, uzun vadede paranızı cebinizde tutacaktır. 
  • Kullanmadığınız elektronik aletleri prizde bırakmayın, örneğin şarj cihazınız prizde takılı duruyor ise boştayken bile azda olsa elektrik harcıyordur ve yanma riski vardır o yüzden hem tasarruf açısından hem de riski en aza indirmek için en iyisi kullanmadığınız elektrikli aletleri prizden çıkartın. 

 

5. Doğalgaz faturası tasarrufu

Doğalgaz yaz aylarında mutfak ocağı ve sıcak su yönünden çok kullanışlı ve avantajlıdır ancak kış aylarının gelmesi ve ısınmanın da dahil olması ile doğalgaz faturaları büyük oranda artar. Doğalgazı verimli kullanarak en iyi tasarruf nasıl sağlanır konusuna gelirsek; 

  • Kombinizi ve peteklerinizin bakımlarını ve temizliklerini zamanında mutlaka yaptırın. 
  • Düzenli olarak hava boşaltımı yaparak su basıncını kombinizin ideal seviyesinde tutun. 
  • Peteklerinizin üzerine veya önlerine bir şey koymayın ki ısı dağılımının önünde engel olmasınlar. 
  • Kombi sıcaklık derecenizi belirli bir seviyede tutmak sürekli kapatıp açmaktan daha verimli olacaktır. Eviniz için en ideal sıcaklığı bulup o sıcaklıkta bırakmak en doğrusu. 

 

Güncel tavsiye ailesi olarak içeriklerimize göndereceğiniz her yorum ve eleştiriyi dikkatle inceliyoruz. Düzeltmemiz gereken yerleri belirtmeniz, mevcut içeriklerimiz ve gelecekteki içerikler açısından faydalı olacaktır.

Eğer üye olup kendi tavsiyelerinizi göndererek sitemizde yer almak isterseniz, sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Bizi instagramdan takip etmek için: Güncel Tavsiye/İnstagram memnuniyetle bekleriz.

YAZAR BİLGİSİ
Üniversiteden mezun olduktan sonra, araştırmalarımı, yazarlığa olan merakımla birleştirip paylaşmaya başladım. Güncel liste araştırmaları yapmayı seviyorum ve teknoloji konularında rehber içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
YORUMLAR