Doğru Karar Vermenize Yardımcı Öneriler

Doğru Karar Vermenize Yardımcı Öneriler
 • Kararımızın ne gibi sonuçlar doğuracağını bilemediğimiz için karar vermekte zorlandığımız zamanlar olur. Bu durumlarla karşılaştığımızda ne yapmamız gerektiği ve doğru kararlar verebilmemiz için ne gibi yöntemlere başvurmamız gerektiği ile ilgili bu yazımızı hazırladık.
 • Vereceğimiz tavsiyeleri uyguladığınızda olumlu ve doğru kararlar vermenizde fayda sağlayacağına inanıyoruz. Başlayalım;

 

 

Karar Vermeden Önce

 • Bir kararı vermeden önce kendinize biraz zaman ayırarak önce rahatlayıp sonra kararınızı düşünmek, yapacağınız seçimin çok daha tutarlı ve faydalı olmasını sağlar.
 • Zaman ayırmak, ani karar vererek yapacağınız hatalarında önüne geçmiş olur, ilgilendiğiniz konunun üzerine derinlemesine düşünerek, en doğru sonuca varabilirsiniz.

dogru-karar-vermenize-yardimci-oneriler-1

 

 

Tecrübelerinizi Hatırlayın

 • Geçmişte verdiğiniz kararlardan aldığınız sonuçları hatırlamak, benzeri durumlarda rahatlamanızı ve doğru karar vermenizi sağlar.
 • Olumsuz durumla sonuçlanan bir konu hakkında ısrarla aynı kararı vermek ne kadar mantık dışı ise, verdiğiniz kararın sizi mutlu ettiği bir konu hakkında bu sefer kararsız kalmak kendinize haksızlıktır. Kendinize ve tecrübelerinize güvenmeyi unutmayın.

 

 

10-10-10 kuralı

 • 10-10-10 kuralında vereceğiniz kararın 10 dakika, 10 ay ve 10 yıl sonra, size ne gibi sonuçlar getireceğini düşünmeniz gerekir ve bununla birlikte kararınızın yönü değişebilir çünkü, yaptığımız bir şeyin, aldığımız kararın gelecekte ne gibi etkileri olduğunu düşünmek yani olabilecek bir gelecek senaryosunu tahmin etmek, karar vermenin yaratacağı olumlu veya olumsuz durumun farkına varmamıza sebep olur.
 • Vereceğiniz kararın büyüklüğüne göre bu yöntem işe yarayabilir. Pizza mı yoksa hamburger mi yesem gibi kararların ötesinde, iş, okul veya aşk hayatı için alınacak kararlarda faydasını göreceğiniz bir yöntemdir. Aslında biraz düşünüldüğünde sağlıklı beslenmediğimizde 10 yıl sonra ne olacağını düşünmek, o konuda da bizi sağlıklı besinlere yöneltebilir, nereden baksan iyi yöntem.

 

 

İşler Ters Gitse Bile

 • Verdiğiniz kararlar hiç beklemediğiniz olumsuz sonuçlar doğursa bile pozitif olmayı unutmayın, sizden bir şeyler götürse bile tecrübe kazandırdığı için her karar iyidir diyebiliriz.
 • Ne demiş Sagopa Kajmer ”Bugünkü aklım olsaydı dün yaptıklarımı yapmazdım. Ama dün yaptıklarımı yapmasaydım bugünkü aklım olmazdı.” siz en iyisi çok karamsar olmadan yaşayın ve öğrenin dostlar.

 

 

Kendinizi iyi hissetmek için tavsiyeler verdiğimiz İyi Hissetmek Sizin Elinizde yazımıza davetlisiniz.

Paylaşımlarımızı instagram adresimizde pratik bir şekilde paylaşmaya başlayacağız, bizi takip etmek ve haberdar olmak için: Güncel Tavsiye İnstagram

Üye olarak yorumlarda bizimle fikirlerinizi paylaşabilir, kendi içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
Üniversiteden mezun olduktan sonra, araştırmalarımı, yazarlığa olan merakımla birleştirip paylaşmaya başladım. Güncel liste araştırmaları yapmayı seviyorum ve teknoloji konularında rehber içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
YORUMLAR

 1. semiih dedi ki:

  kesinlikle üstünde durulması gereken bir konu ve yardımcı oldu