Mecburuz! Çevre Koruma Önerileri

Mecburuz! Çevre Koruma Önerileri

Çevreyi Korumaya Yönelik

 • Dar anlamda yaşadığımız çevrenin, geniş anlamda ise dünyamızın yaşanılabilirliğini nasıl sağlıklı bir şekilde sürdürebileceğimiz hakkında, elimizden gelenler ile çevre koruma yöntemlerini sizler için sıraladık;

 

cevre-koruma-onerileri-2

Enerji tüketimini azaltmak

 1. Günlük harcadığımız su, elektrik gibi enerji ve kaynak tüketimlerimizde en verimli tasarrufu sağlayarak, hem bugün için hem de gelecek nesiller için daha yaşanılabilir bir dünya bırakabiliriz. Bunu sağlamak için en kolay yöntemler;
 2. Duş sürenizi kısaltın, dişlerinizi fırçalarken ve ellerinizi sabunlarken musluğu kapatın, size kısa bir süreymiş gibi gelse de bu süreler toplandığında büyük tasarruflar elde edebiliriz, böylece su kaynaklarını koruyabiliriz.
 3. Elektrikli aletleri kullanmadığımız zamanlarda kapatmalıyız, prizde bırakmamalıyız.
 4. İmkan varsa elektrikli aletler yerine doğal yöntemleri tercih edin, örneğin evden acil çıkmayacaksanız saç kurutma makinesi yerine, saçlarınızı havluyla kurulayıp kendiliğinden kurumasını bekleyebilirsiniz. Güneşli havalarda çamaşırlarınızı kurutma makinesine atmak yerine, asarak kurutmak da buna örnektir.

 

 

Çöplerimiz

 1. Yerlere ve doğaya atılan çöplerin, yıllarca yok olmadıklarını ve çevreye ne kadar zarar verdiğini duymayanımız yoktur. Bunları çoktan aşmamız gerekiyor, çöp kutuları olmayan yerlere çöp bırakmak çevreye verebileceğimiz en büyük zararlardandır.
 2. Çöplerimizi türlerine göre ayırarak geri dönüşüm için hazırlanan çöp kutularına atarsak, çöp konusunda en faydalı hareketi yapmış oluruz. Geri dönüşüm sayesinde doğal kaynak kullanımlarında yapılan tasarruf azımsanmayacak kadar önemlidir. Tasarruflar hakkında yazdığımız şu makalemiz ilginizi çekebilir: Faturalarda Tasarruf Yapmak İçin Tavsiyeler

 

 

Piknik, kamp gibi aktiviteler

 1. Bu gibi aktivitelerde çevreye çöp bırakmamalı ve yakacağımız ateşlerin bölgeden ayrılmadan önce mutlaka söndüğünden emin olmalıyız.
 2. Çıkan orman yangınlarına insanların eğlenmek için gittiği doğa gezilerinden geri kalan, tam söndürülmemiş ateşlerin de sebep olduğu biliniyor.

 

 

Kullandığımız Ürünler

 1. Alacağımız bir ürünün geri dönüştürülebilir olmasına ve geri dönüşüm sayesinde üretilmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Tek kullanımlık ürünler yerine uzun ömürlü ürünleri tercih etmeliyiz, örneğin şarj edilebilir piller, tek kullanımlık pillere oranla daha avantajlıdır. Kullan at tabak, çatal kaşık, bardaklardan uzak durmaya çalışın bunun yerine yıkanabilir kamp gereçleri kutularından edinebilirsiniz. Su şişelerimizi de tekrar doldurulabilir ve sağlıklı şişelerden seçmek hem sağlığımıza fayda sağlayacak hem de gereksiz kaynak kullanımına engel olacaktır.
 2. İkinci el ürünleri almaktan çekinmemeliyiz, bir ürünün çöpe atılması yerine bir başkasının kullanmaya devam etmesi çevre için çok faydalıdır çünkü üretilen her ürün, harcanan bir kaynaktır. Mevcut ürünlerimizi daha uzun süre kullanmalı ve kıymetini bilmeliyiz.
 3. Güneş ışığından faydalanarak güneş enerjisini elektriğe dönüştüren malzemeler kullanmaya özen gösterilebilir. Böylece tükenen kaynakların yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişimiz başlamış olur. Örneğin evinizin çatısına güneş paneli eklemek, güneş ışığıyla şarj olan malzemeler kullanmak vb.
 4. Bunları yaparsak çevreyi koruduğumuz gibi bütçemize de çok fayda sağlamış oluruz.

 

 

cevre-koruma-onerileri-3

Ulaşım

 1. Kısa mesafeli yerlere yürüyerek veya bisikletle gitmeyi tercih etmeliyiz, motorlu taşıt kullanma alışkanlığını azalttıkça sağlığımıza olumlu etkilerini de görmeye başlayacağız.
 2. Tek başımıza olduğumuzda ve gideceğimiz yere ulaşım mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanmalıyız.
 3. Aynı iş yerindeki arkadaşlarınız ile ayrı araçlar kullanmak yerine tek bir kişinin aracında toplanarak işe gitmeyi planlayabilirsiniz.

 

 

Çevre Koruma için Doğaya yardımcı olmak

 1. Ağaç dikmek, özel günlerde fidan hediye etmek, doğayı koruyan sivil toplum kuruluşlarına gönüllü olarak katılmak, çevre koruma ile ilgili alınan kararları takip ederek çevreye zarar vereceğini düşündüğünüz durumlara karşı tepki göstermek, çevreyi koruma ve geliştirmeye yönelik bağışta bulunmak gibi sayılabilecek bir sürü yöntemle bize yaşanılabilir bir dünya sağlayan doğaya destek olabiliriz.
 2. Yaşadığımız ve faydalandığımız doğaya teşekkür etme yöntemimiz ona kötü davranmak olmamalı aksine, bize sağladığı güzellikler için borcumuzu doğayı severek ve ona yardımcı olacak ödemeliyiz. Yaşamımızın her anında bize sağladığı oksijene muhtaç olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız.

 

 

 • Kendi bireysel çabalarımızla çevremizi nasıl koruyup daha güzel bir hale getiririz diye düşünenler için bu tavsiyeleri bir araya getirdik.
 • Çevremiz için Sayabileceğimiz çok daha fazla yapılabilecek doğru davranış mutlaka vardır, eğer sizler kendi önerilerinizi eklemek isterseniz, sitemize üye olarak yorumlar bölümünden gönderebilirsiniz.
  İçeriklerimizden sosyal medya hesabınızdan haberdar olmak isterseniz: Güncel Tavsiye/İnstagram

 

Şu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Kış Geldi, Sokak Hayvanları Ne Yapacak?

Market Alışveriş İhtiyaç Liste ve Önerileri

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Üniversiteden mezun olduktan sonra, araştırmalarımı, yazarlığa olan merakımla birleştirip paylaşmaya başladım. Güncel liste araştırmaları yapmayı seviyorum ve teknoloji konularında rehber içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
YORUMLAR

 1. Nur dedi ki:

  Duyarlılığı amaçlayan başarılı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

 2. Deniz dedi ki:

  Dikkat edilmesi gereken en önemli şey çevremiz..

 3. selvi dedi ki:

  çocuklarımız ve geleceğimiz için çevreyi korumaya mecburuz