Bülbülü Öldürmek(Harper Lee) Kitap Önerisi

Bülbülü Öldürmek(Harper Lee) Kitap Önerisi

Bülbülü Öldürmek Yazarı Kimdir

Bülbülü öldürmek romanının yazarı Harper Lee 28 Nisan 1926 yılında Alabama’da doğdu. Alabama üniversitesinde okuduktan bir süre sonra Alabama’nın Oxford kentinde eğitim gördü. Eastern Air Lines’ta çalışmaya başladı. Bu sıralar kısa hikayeler yazan Harper Lee 1960 yılında Bülbülü Öldürmek romanını yazdı.

Bülbülü Öldürmek ilk baskı 1960 yılında çıktıktan sonra eleştirmenler ve senaristler tarafından çok beğenilerek filme çekildi. Harper Lee uzun süre roman yazmadı.

bülbülü-öldürmek-kitap-önerisi Ancak 2015 yılında Harper Lee, Bülbülü Öldürmek devam kitabı niteliğinde Tesbih Ağacının Gölgesinde kitabını yayımladı.İlk romandan 20 yıl sonrasını anlatan Tespih Ağacının Gölgesinde romanı yazarın 2. ve son kitabı oldu. Siyahların verdiği mücadeleyi destekleyen bu kitabında ilgi toplamayı başardı. Bülbülü Öldürmek ilk baskıdan itibaren rekorlar kırdı ve yazarı bir üne kavuşturdu. Pulitzer Edebiyat Ödülünü kazandı ve 1 yıl sonra Gregory Peck’in başrol oynadığı filmde Oscar aldı.

Harper Lee, 19 Şubat 2016’da yine Alabama’da hayata gözlerini yumdu.

Bülbülü Öldürmek Nerede ve Ne zaman Geçiyor

Harper Lee’nin romanı yazarken kendinden ve gözlemlerinden yola çıkarak Amerika’nın güneyinde kalan ve Maycomb adını verdiği kurgusal bir kasabada geçiyor. Yazarın gözünden anlatıldığını düşünüyor ve ırkçılığın yükselişte olduğu bir dönemden bahsediyoruz. Harper Lee 1926 doğumlu olduğunu söylemiştik. Yazarın 6-7 yaşlarındaki hali anlatıldığına göre Bülbülü Öldürmek romanı  1930-1940 arasında geçiyor diyebiliriz.

bülbülü-öldürmek-kitap-tavsiyesi

Maycomb Kasabasının Anlatılanlara Göre Tasviri

Bülbülü Öldürmek Karakterleri

Scout Finch

Roman Scout gözünden anlatılır ve ana karakterdir. Meraklı sürekli sorgulayan ve kendi yaşının getirdiği masumiyet ile olayları bize aktarır.

Atticus Finch

Scout’un babasıdır. Dul bir avukattır. Kasabada saygınlığı vardır. Eğitime önem veren ve ahlaki değerleri önde tutan bir karakter. Tom Robinson’un masum olduğuna inanıyor ve onu mahkemede savunması kasaba halkını kızdırıyor.

Jem Finch

10 yaşlarında olan Jem,Scout’un abisidir. Hayal gücü kuvvetli ve kurgusal zekası babasına çekmiştir. Bazen işleri Scout’a yüklemeye bayılır.

Dill Harris

Her yaz Maycomb’a gelerek Rachel teyzesini ziyaret eder. Maceracı bir çocuk olan Harris, arada masum yalanlar atar. Scout ile büyüdüklerinde evleneceklerine dair birbirlerine söz verirler.

Arthur Radley

Evinden hiç çıkmadan münzevi bir hayat yaşamaya çalışan Boo(Öcü) Radley, Scout ve diğer çocuklar tarafından türlü türlü hikayelere konu oluyor. Gizemli biri olan karakter çocukların üzerinde etki bırakıyor ve hikayelerde anlatıldığı gibi olmadığı fark ediliyor.

Tom Robinson

Fakir bir tarla işçisi olan Tom, sol kolu sakat olmasına rağmen çalışarak ailesini geçindirmeye çalışan siyahi bir adamdır. Beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanır ve Atticus Finch onu savunmak için görevlendilir.

Bülbülü Öldürmek Konusu Nedir

Scout ve jem babasıyla Maycomb denen bir kasabada yaşamaktadırlar. Scout çok meraklı bir çocuktur ve babasına çok düşkündür. Jem ise Scout’un abisi olduğu için kendisini biraz olgun gösterir ve onu kendi sorumluluğunda hisseder. Her yaz Maycomb’a teyzesine gelen Dill Harris ile birlikte türlü maceralara atılırlar.

Komşuları olan Arthur Radley dışarıya çıkmayan münzevi bir hayat yaşayan bir adamdır. Fakat kasabada ki çocuklar onun sürekli öcü olduğunu, çocukları yediğini gibi türlü türlü hikayeler anlatırlar. Bu ekip çocuksu bir bakış açısıyla çevrelerinde gerçekleşen bu olayları yorumlamaya çalışırlar.

bülbülü-öldürmek-kitap-önerisi2

Atticus Finch başarılı ve saygın bir avukattır. Tom Robinson adlı siyahi bir kişinin beyaz bir kadına tecavüz etmesini konu alan davasını Atticus’a verirler. Kasaba halkı siyahi kişinin savunulmasına büyük tepki gösterir ve bu tepki okulda çocuklara da yansır. Atticus ise bu davayı almamayı ileride çocuklarına açıklayamayacağını ve duruşunu bozmamaya, ırkçı bakışlar altında dik durmaya gayret gösterir. Çocuklarını da buna hazırlar.

Böyle bir ortamda geçen Bülbülü Öldürmek romanı çocukların bu olaylara bakış açısını anlatır. Farklı olmanın suç sayıldığı bu toplumda , ahlaki açıdan dik duruş sergileyen Atticus Finch’in, çocuklarına bu olayın nasıl yansıdığını göreceğiz.

Bülbülü Öldürmek Ana fikir

Bülbülü Öldürmek, nasıl iyi bir insan ve nasıl iyi bir baba olunacağını gösteriyor aslında. Atticus ‘un tüm bu olaylar içinde çocuklarının omuzlarına kadar düşen yükleri nasıl hafiflettiğini ve bu yüklerden bile ders çıkartarak çocuklarına nasıl iyi bir insan olunmalı sorusuna cevap çıkartabildiğini görmekteyiz. İnsanları olduğu gibi kabul etmeyi ve onları anlamaya çalışıp yargılamayan bir çocuk yetiştirmeye çalışıyor.

Aldığı davanın o zaman ki yozlaşmış toplumda yargısız infaz gerektirdiği su götürmez bir gerçekken, Atticus buna karşı mahkemede Tom Robinson’u savunmaya gidiyor. Böylece çocuklarına bırakacağı en güzel miras adalet ve eşitlik kavramları oluyor.

 

Kitaptan bir alıntı ise aslında Bülbülü Öldürmek ana fikri ortaya koyuyor.

“Ama bu davayı almasaydım çocuklarımın yüzüne bakabilir miydim sanıyorsun? Tek umudum, Tek duam Jem’le Scout’un öfkeye kapılmadan bunu atlatması, en önemlisi de bunu Maycombluların alışılagelmiş hastalığına kapılmadan yapmaları. Bir siyahi ile ilgili bir şey olduğunda aklı başında olan insanların neden akıllarını birden kaçırdıklarını anladığımı söylesem yalan olurdu. Umarım Jem ile Scout bir cevap aradıklarında kasabada konuşulanları dinlemek yerine bana gelirler”

Bülbülü Öldürmek Hangi Yayınevinden Okunmalı

Bu konuda iki önerim var. Bülbülü Öldürmek Sel yayınları. Ülker İnce’nin çevirdiği bu basım gayet açıklayıcı. Kapak resmi ise gayet anlamlı. Cümleler akıcı ve çeviri hatalarından uzak.

Diğeri ise Bülbülü Öldürmek Eplison yayınevi. Eseri yine Ülker İnce çevirmiş. Bence aralarında ki tek fark fiyat.

“İstediğin kadar saksağan vur vurabilirsen, ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır” iki yayınevi de bu alıntıyı kitapların kapaklarına basmış.

 

Bülbülü Öldürmek Pdf Doküman

Bülbülü Öldürmek pdf doküman okumak ve indirmek için tıklayın.

 

Martin Eden (Jack London) Kitap Önerisi yazımıza göz atabilirsiniz.

Fahrenheit 451 (Ray Bradbury) Kitap Önerisi yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Üye Olarak kitabı okuduktan sonra bir şeyler eklemek, beğendiyseniz hangi kısmına daha çok ilgi duyduğunuzu paylaşmak isterseniz yorumlar bölümünde sizleri bekleriz, her zaman farklı görüşler ve etkileşim kitabın değerini daha güzel açığa çıkarır.

İçeriklerimizden Güncel Tavsiye/İnstagram sayfasından haberdar olabilirsiniz.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Dokuz Eylül Üniversitesi mezunuyum. Edebiyat ve Film dünyasını yakından takip ediyorum. Kitap ve Film ile ilgili notlarımı aktarmayı seviyorum.
YORUMLAR