3 Adımda Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

3 Adımda Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

3 Adımda Bilgisayar Temizleme

Zamanla kirlenen bilgisayarınızı temizlemenin en kolay ve etkili yolunu bu makalemizde anlatmaya çalıştık, düzenli olarak bilgisayar temizliği yapmak, parçaların daha uzun ömürlü ve sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır. 3 Ana başlıkta özetlemek gerekirse;

 

Bilgisayar Temizliğinden Önce Neler Yapılır?

bilgisayar-temizligi-2

1. Bilgisayarınızı Kapatın
Açık bir bilgisayarı temizlemek hem sizin hem de bilgisayarınız için tehlikeli olur, böylesi bir temizliğin zor olacağı da kesindir. Kapattıktan sonra bir süre parçaların soğumasını beklemelisiniz.

 

2. Bilgisayarın Güç Kablolarını Çıkarın
Bilgisayar temizliğinden önce bilgisayara güç sağlayan elektrik kablolarını ve kasaya giriş yapan bütün klavye, mouse ve hoparlör gibi donanımların kablolarını çıkarttıktan sonra kasanızı temizlik yapacağınız yere alın.

bilgisayar-temizligi-44

3. Kasanın Yan Kapaklarını Açın
Yan kapak açılınca tozlar nerelerde birikmiş daha detaylı görürsünüz. 

 

Bilgisayar Temizliği İçin Neler Gerekir?

bilgisayar-temizligi-3

Bilgisayar temizliği yapmanız için, bir hava üfleme aleti, kolonyalı mendil ve peçete kullanmanız yeterli olacaktır.

 

Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Çok tozlanmamış bilgisayarlarda parçaları sökmekle uğraşmak yerine hava üfleyen kompresör veya saç kurutma makinesi ile temizlik yapılabilir.
Burada önemli olan nokta ise kompresörü veya saç kurutma makinesini karşıdan değil de yanlardan tutarak çıkacak olan tozların daha derine inmesini önleyerek kasanın açık taraflarına doğru yönlendirilmesidir. Direk karşıdan üflendiğinde tozlar daha derine ineceği için temizlik, parçalara zarar vermekle sonuçlanabilir. Şunu da eklemeliyim, hava üfleyen alet çok yakın tutulmamalıdır ve mutlaka soğuk hava üflemelidir. Sıcak hava parçalara zarar verebilir.
Bir diğer önemli detay ise kasa içindeki fanlara hava üflüyor veya çekiyorken, fanların dönmelerini engellemeliyiz, aşırı yüksek dönüşler fanı yakabilir.

Tozları üfledikten sonra peçeteyi kolonya ile nemlendirirseniz, alkollü olduğu için sildiğiniz yüzeyden uçacağı için parçalara zarar vermez ama dikkat edilmesi gereken şey çok bastırmamak ve hafifçe sildikten sonra kuruması için beklemektir. Yine de daha garantici olmak isteyenler tozunu üfledikten sonra kasanın parçaları hariç diğer yüzeyleri silip bırakabilirler, fazla detaylı bilgisayar temizliği için uzman desteği alabilirsiniz.

Parçaları sökerek temizlik bilgisayar temizliği yapacaksanız, parçaların vidalarını karıştırmamaya ve bilgisayardan çıkan parçaları doğru temizleyici ürünlerle çizmeden temizlemeye özen göstermelisiniz. Parçaları geri takarken kablo düzeni ve doğru yerleştirmek önemlidir. İşlemci fanını çıkardığınızda işlemci üzerindeki termal macunu temizleyip yenilemelisiniz.

 


Unutmayın ki bilgisayar parçalarını toz bozmayabilir ancak tozları temizlemek için kullanılan gereksiz bir alet bozabilir, bu yüzden evdeki şartlarla ve en güvenli yöntemlerle yapılabilecek temizliği anlatmaya çalıştım, umarım işinize yarar.
Yeni bir bilgisayar veya laptop ihtiyacınız mı var? Sürekli güncellenen her bütçeye uygun tavsiyeler verdiğimiz konularımıza bekleriz..

 

İçeriklerimiz hakkında görüşleriniz için, üye olup yorum gönderebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yeni eklenecek içeriklerden haberdar olmak için Güncel Tavsiye/İnstagram hesabımızdan takipte kalın.

 

Güncel alışveriş tavsiyelerinden, ürün incelemelerine, en yeni ve en başarılı filmlerden kitaplara yaptığımız bu yolculukta içeriklerimizden memnun kalmanız dileğiyle.

-Samimiyetle, Güncel Tavsiye..

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Üniversiteden mezun olduktan sonra, araştırmalarımı, yazarlığa olan merakımla birleştirip paylaşmaya başladım. Güncel liste araştırmaları yapmayı seviyorum ve teknoloji konularında rehber içerikler hazırlamaya çalışıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.